Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

Isı Taşınımı Nedir? Türleri Nelerdir?

Konu

#1
Isı taşınımı nedir? Isı taşınımı türleri nelerdir? Isı taşınımı nasıl hesaplanır? Isı taşınımı neleri içerir? Isı taşınımı nasıl gerçekleşir? Isı taşınımı hangi yollarla gerçekleşir? Isı taşınımı nasıldır? Isı taşınımı nasıl hesaplanır? Isı taşınımı neleri kapsar? 

Doğal taşınımda, akışkan içerisindeki sıcaklık farkları arttıkça transfer edilen ısı miktarı artar.  Isı taşınımı giriş bölümünde bahsedildiği üzere üzere, ısının hareket eden akışkan parçacıkları yardımı ile geçişidir. Genel olarak doğal ve zorlanmış taşınım olmak üzere iki tip ısı taşınımından bahsedilir. Zorlanmış taşınımda akışkanın hareketi dış bir etkene bağlı iken, doğal taşınımda hareket sıcak ve soğuk parçacıkların yoğunluk farkından kaynaklanır. 


[Resim: Screenshot_3-3.png]


Faz değişimi ile ısı transferi çok karmaşık fiziksel mekanizmalar içerdiğinden, genelde lisansüstü eğitimde ayrıntılı olarak incelenmesi daha uygundur. Ancak lisans seviyesinde, ısı değiştirgeçleri uygulamalarında zaman zaman kaynama ya da yoğuşma taşınım katsayısının bilinmesi gereklidir. Kaynama ile ısı transferi içeren sistemlere örnek olarak bir soğutma/klima sisteminin evaporatörü, yoğuşma ile ısı transferine örnek olarak ta yine aynı sistemin kondenseri gösterilebilir.

Zorlanmış taşınımda ise; sıcaklık farkı ile beraber, akımın karakteri ve hızı da ısı transferini büyük ölçüde etkiler. Ancak bu sınıflandırma daha çok tek fazlı akış olayları için geçerlidir. Isı taşınımının bir diğer türü ise faz değişimi ile ısı transferi olup, bu tip ısı taşınımı kaynama ve yoğuşma ile ısı taşınımı olmak üzere iki alt sınıfta incelenebilmektedir. 

Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Hazır BUZDOLABI TASARIMI ve KONU ANLATIMI

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task