Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MAKİNETÜRK İletişim 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: Son zamanlarda aktvasyon maili üye olmak isteyenlere ulaşmakta zorlandığı tespit edilmiştir. Arka planda çalışmalar başlamıştır, sorun düzelecektir.
Duyuru2: Hesabını AKTİF edemeyen arkadaşlar " makineturkinfo@gmail.com " adresinden hesabını aktif edebilir.

İşlem Karakteristiği(OC) Eğrisi

Konu

#1
OC eğrisi nedir? İşlem karakteristiği eğrisi nedir? OC eğrisi nasıl çizilir? İşlem karakteristiği eğrisi nasıl çizilir? İşlem karakteristiği nedir? İşlem karakteristiği eğrisi neyi gösterir? İşlem karakteristiği ne anlama gelir? OC eğrisi neyi gösterir? OC eğrisi ne anlama gelir?

Bir örnekleme planı için OC eğrisi, üretici ve tüketici riskinin ölçülmesini sağlar. Bir OC eğrisi, bir partideki kusurlu yüzdesinin (p), o partiyi kabul etme olasılığına (Pa) karşı çizilmiş bir grafiğidir. Bu grafik belirli bir kusur oranına sahip bir partinin kabul ya da ret olasılığını gösterir. “p” bilinmediğinden tüm olası “p” değerleri için olasılık ifade edilmelidir. 

α=%5 ve AQL=%2 olması, %2 kusurlu içeren 100 lottan 95 inin kabul 5 inin reddedileceği manasına gelir. 

β=%10 ve LTPD=%5 olması, %5 kusurlu içeren 100 lottan 90 ının ret 10 unun kabul edileceği manasına gelir.


AQL azaldığında iyi bir partiyi reddetme ihtimali (α) de azalır. Benzer olarak LTPD arttığında iyi değil partiyi kabul etme olasılığı (β) azalır. AQL üzerine üretici ve tüketicinin anlaşması gerekir ve bu değer kontratlarda müzakere edilen bir husustur. Daha düşük bir AQL üreticinin riskini azaltır fakat hemde imalatta daha sıkı bir kontrol gerektirir. Bu sebeple kalite özelliklerini belirlemede ekonomik analiz önemlidir. 

(Bir üretim ünitesi bir parti malı %100 mükemmel olarak ancak %100 bir kontrol işleminden sonra teslim edebilir. Bununla birlikte %100 kontrolün daima mümkün ve ayrıca ekonomik olmadığı ve onun yerine numune kabul kontrolünün kullanıldığı daha önce belirtilmişti. Buna bağlı şekilde %100 mükemmel ürün yerine bir partide belirli bir oranda kusurlu parça bulunduğu durumda dahi bu durumun %100 kontrolden daha ekonomik olacağı düşüncesine varılmıştır. Genelde üretici ve tüketici anlaşması ile tayin edilen bu kusurlu oranına AQL denir) OC eğrileri belirli bir örnekleme planı için tektir ve üretici ve tüketici risklerinin belirlenmesini sağlar. Bu risklerin bulunması için öncelikle Kabul Edilebilir Kalite Seviyesi (Acceptable Quality Level- AQL) ve Parti Toleransı (Lot Tolerance Percent Defective-LTPD)’nın belirlenmesi gerekir. AQL, maksimum kabul edilebilir uygun olmayan ürün yüzdesidir. LTPD ise neyin kötü parti olduğuyla ilişkili uygunsuzluk yüzdesidir. Bir başka ifadeyle müşteri açısından en düşük kabul olasılığına sahip olan kusurlu yüzdesidir.


[Resim: Screenshot_5-2.png]

AQL değerine sahip tüm partiler her zaman kabul edilmeyeceği gibi, LTPD değerli tüm partilerde her zaman reddedilmeyecektir. Üretici iyi partilerin yüksek bir olasılıkla kabul edilmesini ister. Tüketici ise kötü partinin kabul olasılığının düşük olmasını ister.

Benzer Konular:

Kalite Kontrolde Kabul Örneklemesi


Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Kalite Kontrolün Amaçları Nelerdir?

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da