Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MAKİNETÜRK İletişim  MAKİNETÜRK İletişim
MAKİNETÜRK İletişim  MAKİNETÜRK İletişim

Duyuru: Son zamanlarda aktvasyon maili üye olmak isteyen ziyaretçilere ulaşmakta zorlandığı tespit edilmiştir. Arka planda çalışmalar başlamıştır. Yakın zamanda sorun düzelecektir.
Duyuru2: Hesabını AKTİF edemeyen arkadaşlar " makineturkinfo@gmail.com " adresinden hesabını aktif edebilir.

İzoterm Eğrisi Ve Gradyan Eğrisi Nedir?

Konu

#1
Isı transferi problemleriyle verimli bir şekilde başa çıkabilmek için ısı transferi terminolojisi ile alakalı bazı şeyleri bilmek gerekir.  Bunlardan ikisi ısı transferinde izoterm yani eş sıcaklık eğrileri ve gradyan yani sıcaklık değişimi eğrileridir. Peki izoterm yani eş sıcaklık eğrileri nedir? Gradyan yani sıcaklık değişimi eğrisi nedir? İzoterm eğrileri nedir? Gradyan eğrileri nedir?

- Sıcaklık değişimi (gradyan) ve eğrisi: Bir cismin içerisindeki sıcaklık yalnızca eş sıcaklık yüzeylerini kesen doğrultularda değişir ve birim uzunluk başına en büyük sıcaklık farkı eş sıcaklık yüzeyinin normali doğrultusundadır. Eş sıcaklık yüzeyine normal doğrultuda sıcaklık değişimini gösteren değerler sıcaklık gradyanı olarak adlandırılır. Sıcaklık gradyanı eş sıcaklık yüzeyine normal doğrultudadır ve işareti artan sıcaklık yönünde pozitiftir. 

- Eşit sıcaklık (izoterm) ve eğrisi: Bir cismin içerisindeki eşit sıcaklıklara sahip noktalar geometrik olarak birleştirilirse bir eşit sıcaklık yüzeyi elde edilir. Bir cismin içerisindeki bir nokta aynı anda farklı sıcaklıklarda olamayacağından eşit sıcaklık yüzeyleri birbirlerini kesmezler. 

Eşir sıcaklık yani izoterm ve sıcaklık değişimi yani gradyan eğrilerinin tanımları bu şekilde arkadaşlar. Isı transferi problemleriyle uğraşırken o ısı transferi problemlerine verimli çözümler geliştirebilmek için bu izoterm ve gradyan tanımlarını iyi kavramak gerekir.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da