Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

KAFAMDAKİ SORULARA YARDIM

Konu

#1
öncelikle merhabalar. 2.sınıf makine mühendisliği bölümü öğrencisiyim. Etrafımda bu işi sahada yapan, danışabileceğim bir tanıdığım olmadığı için sizlere sormak istedim.
İLK OLARAK
Çizim programlarından solidworksle başladım. Bir kaç yerden daha baktım catia mutlaka öğrenmelisiniz vb. yorumlar gördüm bazıları da autocad geliştirmelisin yazmış. Kısacası çok kirli bilgi var (her programı bilmek elbette iyidir ama ben birini tamamen öğrenmenin daha doğru olduğunu düşünüyorum) ben solidin 3d tasarım konusunda kullanması çok daha kolay ve pratik olduğunu düşünüyorum. Solid de belirli bir seviyeye ulaştıktan sonra da ansys e başlamayı düşündüm. Sizin bu konuda önerileriniz nedir ?
İKİNCİ OLARAK 
başlangıç seviyede C biliyorum. Kodlama programlarından hangilerini öğrenmemi önerirsiniz veya C den sonra hangisine geçmeliyim ve ek olarak bu programlama dillerini sahada hangi kesimde kullanıyoruz hala anlamış değilim.
SON OLARAK 
arduino başlamamı söyleyenlerde oldu. Kafam çok karışık ben imalat bölümü istiyorum çizim, üretim. Yakınımda büyük bir konserve grubu , kolay açılır kapak, silindirik kutular ,  kavanoz kapaklar, aerosol, boya plastik boya metal, tarzı üretim yapan fabrika var. Dorse fabrikası var. Çivi fabrikası var. sanayi açısından geniş kollu bir yerleşim yerindeyim ama benim için hangisinin doğru tercih olacağını bilmiyorum. Mesela beni şuan staja alsalar ne yapmam gerekiyor oradaki makine mühendisi gündelik hayatında ne yapar hiçbir fikrim yok bazıları çizim vb diyor fakat mishal konserve fabrikası dediğimde yapabileceği herhangi bir çizim işi yok ?
Ben bu bölümü severek okuyorum. Ama sahada yapılanlarla ilgili fikir sahibi değilim. Lütfen planlama yapmamda yardımcı olurmusunuz. (Derslerim yeterince iyi (3.70) ek olarak bunlarla uğraşmak istiyorum ) Aklınızdaki dallarıda yazabilirsiniz belki daha iyi yönlendirme olur illaki çizim imalat yapıcağım diye bağlı değilim bütün önerilere yorumlara açığım şimdiden teşekkürler.
Cevapla
#2
Öncelikle çok fazla bilgi kirliliği olduğunu düşünebilirsiniz ama arama alanınızı ne kadar çok daraltırsanız o kadar iyi bir şekilde sonuca varabilirsiniz.

İlk olarak söylediğin çok mantıklı ( Autocad/Solidoworks öğrenerek ardından ANSYS geçme fikri mükemmel) (Sadece solidworsk değil autocad de öğrensen güzel olur.)

İkinci olarak söylediğin çok ama çok değişken x bir şeyi öğrendikten sonra ötekine geçme gibi düşünceleri biraz geri plana atman daha mantıklı çünkü yazılımcı mı mühendis mi olacağına karar vermelisin. Yeni neslin en büyük hatası şudur ; Kendini geliştirmesi gerektiğinin farkında ama sürekli kendini geliştirmeyi düşünerek zaman harcar. X bir şeye başlar ve o konuda uzmanlaşmadan sıkılır veya o konudan uzaklaşarak başka konuya geçer bu nedenle günün sonunda hep yarım yarım işleri öğrenmiş olur. nesne tabanlı örneğin C, JAVa gibi dili öğrenmen iyi uzmanlaş gitsin. Mühendislik anlamında matLAB'e bakabilirsin.

Son olarak dediğini kişisel olarak tavsiye etmiyorum arduino çok basit bir dildir ve öğrenmen zor değildir ama piyasada gerçek anlamda kullanılmaz daha kompleks yapılar kullanılmaktadır. Ve kafanın karşık olmasına dünyada kimse bir şey yapamaz. Bir alan belirleyip uzmanlaşman gerek. Herkes kendi alanını tavsiye eder. Staj olayın korkma onlarda 0 olduğunu biliyor ve ona göre davranacaklar. Mühendislik gündelik hayatta bir prosesi devam ettirmek ile sorumludur. Örneğin Argedeki kişiler hep çizim v.b uğraşır sahadaki ise hiç pc oturmaz gibi düşünebilirsin bu yüzden kendini bulman gerek.

Şuan notunun 3.70 olması hiç bir şey ifade etmiyor hatta düşük olduğunu söylebilirim. Bu pandemi sürecinde neyin ne olduğunun bizlerde farkındayız Smile


Öneri : Çok fazla düşünme sen daha öğrencisin okulunda başarı sağla, ingilizce öğren. Yapabilirsan yurt dışı yap ve amacın oralarda kalmak olsun. ( En kötü yüksekte veya dr.'de çık bıradan Big Grin )
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task