Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

Kalıp Kumlarında Yaş Mukavemet

Konu

#1
Kalıp kumlarında yaş mukavemet nedir? Kalıp kumlarında yaş mukavemet nasıl hesaplanır? Kalıp kumlarında yaş mukavemet nelerden etkilenir? Kalıp kumlarında yaş mukavemet etkenleri nelerdir? 

Kalıp kumuna temper suyu ilavesinden hemen sonraki mukavemetidir. Bu, kalıbın hazırlanması ve sıvı metalin döküldüğü andan itibaren biçimini koruyabilmesi için gerekli mukavemettir. Standart deney numunesi üstünde basma mukavemeti olarak ölçülür. Yaş mukavemeti etkileyen faktörler şu biçimdedir: tane inceliği, tane biçimi, bağlayıcı cinsi ve miktarı, nem miktarı.

Tane İnceliği: Belirli bir kum hacim için taneler ne kadar küçük boyutlu ise taneler arası temas yüzeyi o kadar büyüktür. Dolayısıyla ince taneli bir kumun yaş mukavemeti daha yüksek olacaktır

Tane Şekli: Kum tanelerini birbirine temas etme alanları artarsa yaş mukavemetin artacaktır. Bu temas yüzeyi doğal olarak kum tanelerinin biçimine de bağlıdır. Yuvarlak şekilli taneler sivri ve keskin tanelere göre daha sıkı ve dolayısı ile daha mukavemetli olmalarına sebep olacaktır.

Bağlayıcı miktarı: Yaş mukavemet, kuma eklenecek bağlayıcı miktarından direk olarak etkilenecektir. Doğal olarak artan bağlayıcı miktarı ile mukavemet artacaktır.


Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Döküm Hataları
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task