Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

Kalıp Kumunda Gaz Geçirgenliği

Konu

#1
Kalıp kumunda gaz geçirgenliği ne kadardır? Kalıp kumunda gaz geçirgenliği var mıdır? Kalıp kumunda gaz geçirgenliği ne derecededir? Kalıp kumunda gaz geçirgenliği ne kadar olmalıdır? 

Kalıp kumunun hava, gaz veya buharın geçişine izin verme kabiliyetidir. Kum taneleri arası açıklık arttıkça artan ve standart basınç altında kum içinden havanın geçiş hızı ile alakalı bir sayı ile ifade edilir. Kalıp kumuna bu özelliği kazandıran kum taneleri arası boşluklardır. Bunu da kontrol eden dört tane faktör vardır: 

Tane İnceliği: Yaş mukavemet üzerine tane inceliğinin etkisini incelerken taneler birbirine ne kadar temas ederse yani ne kadar sıkı olarak dizilirlerse mukavemeti derece artar. Ancak bu sıkı düzenlenme sonucu gaz geçirgenliği azalır.

[Resim: Screenshot_7-3.png]

Tane Şekli: Benzer durum karşılaştırması burda da yapılabilir. Yaş mukavemeti çoğaltmak için yuvarlak taneler istenilirken gaz geçirgenliği için bu sefer sivri ve köşeli taneler tercih edilecektir.

[Resim: Screenshot_8-2.png]

Bağlayıcı Miktarı: Bağlayıcı miktarı arttıkça geçirgenlik de azalacaktır. Taneler arası bağ (silika jel örneği) ve tutunma arttıkça gaz geçirgenliği de azalacaktır.

[Resim: Screenshot_9.png]

Nem Miktarı: Bağlayıcıların etkilerine benzer şekilde, temper suyu arttıkça gaz geçirgenliği artacaktır ancak serbest su miktarı arttıkça geçirgenlik azalacaktır.


[Resim: Screenshot_10-1.png]

Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Kalıp Kumlarında Yaş Mukavemet


Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task