Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MAKİNETÜRK İletişim  MAKİNETÜRK İletişim
MAKİNETÜRK İletişim  MAKİNETÜRK İletişim

Kalite Kontrol Kartları Nedir? Ne İşe Yararlar?

Konu

Kalite kontrol kartları, üretim proseslerinde ne işe yararlar ne tür görevler üstlenirler, üretim proseslerine ne tür artıları vardır kalite kontrol kartlarının, biraz bunlardan bahsedesim geldi. Kalite knotrol proseslerinde bunun gibi yöntemleri uygulamak ciddi manada üretim proseslerini çok iyi seviyelere getirebiliyor.

Kontrol Grafiğinin Yapısı ve Kontrol Grafiğindeki Bölgeler:
I. Bölge: Sürecin arzu edilen özelliklere uygun olarak çalışmadığı bölgelerdir. Bir gözlem noktası bu bölgeye düşerse sürecin kontrol altında olmadığına karar verilir.
II. Bölge: Sürecin arzu edilen özelliklerden tehlikeli bir biçimde uzaklaştığını belirten bölgedir.
III. Bölge: Sürecin istenen edilen özellikler etrafında kontrollü olarak çalıştığını dile getiren bölgedir.

[Resim: gra.png]

Kontrol kartlarının temelini Shewhart adı ile anılan diyagram oluşturur. Bu tür diyagramlarda, üretim prosesinden düzenli şekilde belli aralıklarla alınan veriler işlenir. Bu aralıklar, zaman ölçüsü olabileceği gibi (örneğin saat) miktar ölçüsü olarak da (örneğin parça adedi) tanımlanabilir. Kalite kontrol kartları, bir prosesin istatistiksel kontrol altında çalışıp çalışmadığını, prosese hâkim olunup olunmadığını gösterir. Kalite kontrol kartları, rastgele ve sistematik değişikliklerin birbirinden ayırt edilebilmesine izin verirler. Bu sayede sistematik değişikliklerin ne olduğu tespit edilerek proseste yapılan değişiklikler ile uygunluk sağlanır.

Evet arkadaşlar, yorumları alalım, sizce de kalite kontrol kartları verimli bir yöntem midir? Smile

kalite kontrol kartları, kalite kontrol kartları nedir, kalite kontrol kartları nelerdir, 
Hocam istatiksel kalite kontrol dersiyle boğuşan biri olarak verimli olmasının yani sıra elle çözümü cidden zaman kaybı.
(06-01-2020, 01:00 PM)ayseyildiz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)Hocam istatiksel kalite kontrol dersiyle boğuşan biri olarak verimli olmasının yani sıra elle çözümü cidden zaman kaybı.

Böyle yorumlara gene yorum getirmeye çalıştığımızda malesef eğitime, kurumlara ve sistemi eleştirmemiz gerekiyor gerçekten neler zaman kaybı olduğunu bizler kadar şahit olsanız psikolojiniz bozulabilir Smile

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task