Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

Kalite Kontrolde Kabul Örneklemesi

Konu

#1
Kalite Kontrolde Kabul Örneklemesi nedir? Kalite Kontrolde Kabul Örneklemesi nasıl yapılır? Kalite Kontrolde Kabul Örneklemesi amacı nedir? Kalite Kontrolde Kabul Örneklemesi'nin avantajları nelerdir? Kalite Kontrolde Kabul Örneklemesi'nin dezavantajları nelerdir? Kalite Kontrolde Kabul Örneklemesi'nin ne tür yararı vardır? 

Firmaya dışarıdan gelen bir partiye veya herhangi bir prosesten elde edilen ürünlerin tamamının oluşturmuş olduğu topluluğa “ana kütle” veya “yığın” adı verilir. Örnekleme, bir yığının sahip olduğu bazı özellikleri hakkında karar verebilmek amacıyla yığını temsil edebilecek büyüklükte küçük bir kısmının seçilerek incelenmesi ve elde edilen bilgiler doğrultusunda karar verilmesi işlemi olarak tanımlanır. Bu tanıma bağlı şekilde kabul örneklemesi, tüm partiyi kabul ya da reddetmek amacıyla yapılan bir parti malın belirli bir oranını değerlendirme prosesidir. Örneklemenin ana avantajı ekonomidir. Örnekleme planlarını tasarlamak ve yönetmek için bazı ek maliyetler söz konusu olmasına karşın, bir parti malın sadece bir kısmını kontrol/muayene etmenin daha düşük maliyeti toplam maliyetin azalmasına sebep olacaktır. Ana avantajın beraberinde, kabul örneklemesinin sağlamış olduğu diğer faydalar aşağıda sıralanmaktadır. 

Kabul örneklemesinin dezavantajları 


- Kötü partileri kabul, iyi partileri ret riski bulunmaktadır. 

- Ürün veya ürünün üretildiği proses hakkında daha az bilgi edinilir. 

- %100 muayenede ihtiyaç duyulmayacak şekilde, kabul örneklemesi prosedürünün planlanması ve dokümante edilmesi gerekir. 


Kabul örneklemesi aşağıda belirtilen durumlarda kullanılır. 


- Kontrol maliyeti, kusurlu ürünün prosese girmesinden kaynaklanan hasar maliyetine oranla daha yüksek olduğunda • %100 kontrol monoton olduğunda ve kontrol/muayene hatalarına neden olduğunda 

- Otomatik muayene/kontrol olmadığı durumlarda 

%100 muayene aşağıda belirtilen durumlarda kullanılır. 

- Kontrol işlemi tahrip edici olduğunda (dayanıklılık ölçümü gibi) 

- Parçalar oldukça kritik 

- Herhangi bir kusurlu parçanın geçmesi bir sonraki aşamada kabul edilemez ölçüde yüksek başarısızlık maliyetlerine neden oluyor 

- Daha az sayıdaki kontrol ekibini yönetmek daha az karmaşık ve daha az maliyetlidir. 

- Tedarikçinin proses yeterliliği düşük (3 veya 4 olması durumunda kusurlu üretimi minimum seviyede olacağından kabul örneklemesinin herhangi bir kusurlu ürün keşfetmesi olası değildir)

- Ürüne daha az hasar söz konusudur. 

- Uygun olmayan partiyi reddetme, kalite kusurlarının abartılmasına neden olarak, organizasyonun önleyici ölçümlere dikkatini yoğunlaştırmasına yol açar. 

- Ürün daha kısa zamanda elden çıktığından teslimat programında aksama yaşanmaz. 

- %100 muayene (tamsayım) den kaynaklanan monotonluk ve kontrol personelinin hatalarının neden olduğu problemler minimize edilir. 

Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

İstatistiksel Kalite Kontrolü Nedir? İKK Nedir?

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da