Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MAKİNETÜRK İletişim 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: Son zamanlarda aktvasyon maili üye olmak isteyenlere ulaşmakta zorlandığı tespit edilmiştir. Arka planda çalışmalar başlamıştır, sorun düzelecektir.
Duyuru2: Hesabını AKTİF edemeyen arkadaşlar " makineturkinfo@gmail.com " adresinden hesabını aktif edebilir.

Kalite Kontrolde Kontrol Grafikleri

Konu

#1
Kalite kontrolde kontrol grafiği nedir? Kalite kontrolde kontrol grafiği neyi gösterir? Kalite kontrolde kontrol grafiği nasıl oluşturulur? Kalite kontrolde kontrol grafiği nasıl elde edilir? Kalite kontrolde kontrol grafiği neyi sergiler? Kalite kontrolde kontrol grafiği nasıldır? 

Kontrol grafikleri belirlenebilir sebeplerden kaynaklanan değişmelerin tespit edilmesini sağlayarak, düzeltilmesine imkan tanıyan etkili bir İPK aracıdır.  Üretimden belirli ve eşit zaman aralıklarında alınan örneklerden elde edilen ölçüm değerlerinin zaman içindeki değişimlerinin gösterildiği grafiklere kontrol grafikleri adı verilir. 

[Resim: Screenshot_10-3.png]

Bir kontrol grafiği esas olarak üç çizgiden oluşur. Bunlar; alt kontrol limiti (AKL), üst kontrol limiti (ÜKL) ve orta değer (OÇ) çizgisidir. Kalite özelliğinin ortalama değeri hemde hedeflenen değer olarak ta ifade edilen orta çizgi ile temsil edilir. 

Proses kontrolde sıfır hipotezi (Ho) prosesin kontrol altında olduğu ve alternatif hipotez (H1) prosesin kontrol dışı olduğudur. Kontrol altında olan bir prosesi ayarlama I. Tip Hata ve kontrol dışında olan bir prosese düzeltici müdahalede bulunmama ise II. Tip Hatadır.


İncelenen kalite özelliğinin doğal değişkenliği ve küçük örnekler almadan kaynaklanan değişmeler normal karşılanır. Kontrol grafiğindeki noktaların en az bir tanesi kontrol sınırları dışına çıkmış ise, üretime müdahale edilip üretim işlemlerinin yeniden incelenerek hatanın bulunması ve gerekli ayarlamaların yapılması istenir. 

Kontrol grafiğine işlenen noktalar, kontrol sınırları arasında kalacak şekilde uzayıp gidiyorsa prosesin kontrol altında olduğu farz edilir ve herhangi bir müdahaleye ihtiyaç duyulmaz. Ölçüm değerlerini temsil eden bu noktalar arasında genelde bir değişim gözlenir. Bu değişim sistematik bir eğilim göstermedikçe ve kontrol sınırlarını taşmadıkça sistematik bir hatanın varlığına işaret etmez. 

Benzer Konular:

Ortalama Örnek Sayı Eğrisi Nedir?


İşlem Karakteristiği(OC) Eğrisi

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da