Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

Kalite Kontrolde Standart, Spesifikasyon, Tolerans Nedir?

Konu

#1
İmalathanelerde, atölyelerde, fabrikalarda kullanılan kalite kontrol proseslerini anlayabilmek için, kalite kontrol proseslerini oluşturan tanımlara halim olmak gerekir. Kalite kontrolde standart nedir? Kalite kontrolde spesifikasyon nedir? Kalite kontrolde tolerans nedir? 

Tolerans: Belirli bir ürünün kalite özellikleriyle alakalı olarak ürün dizaynında öngörülen ve önceden belirlenen sınırlar içerisinde kabul edilebilen sapmalardır. Başka bir deyişle, bir süreç karakteristiğinde kabul edilebilir değişkenlik miktarıdır. Ölçülebilir bir süreç karakteristiği için verilecek çift yönlü spesifikasyon, ortalama veya nominal değer µ olmak üzere µ±tolerans olarak belirlenecektir.

Standart: Belli bir konu da önceden tespit edilmiş ve uyulması gerekli olan kurallardır. Belirli bir standartlaştırma çalışması neticesinde yetkili bir kurul yada kişi tarafından kabul edilip onaylanması ile ortaya çıkar. Herhangi bir ürünün sahip olması gerekli olan minimum nitelikleri gösterir. 

Spesifikasyon: Verilen bir ürün veya hizmetin kabulü için gerekli şartları belirten dokümandır. Belirli bir üründen üreticilerin ve müşterilerin neler beklediklerini belirler. Amacı, üründen beklenilen özelliklerin eksiksiz olarak üretici ve iyide kolaylıkla anlaşılmasını sağlayacak şekilde tanımlanmasıdır.

Kalite kontrol proseslerinde kullanılan tolerans, standart ve spesifikasyon genel olarak bu şekilde tanımlanabilir.

Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

İstatistiksel Proses Kontrol Nedir?
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task