Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MAKİNETÜRK İletişim 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: Son zamanlarda aktvasyon maili üye olmak isteyenlere ulaşmakta zorlandığı tespit edilmiştir. Arka planda çalışmalar başlamıştır, sorun düzelecektir.
Duyuru2: Hesabını AKTİF edemeyen arkadaşlar " makineturkinfo@gmail.com " adresinden hesabını aktif edebilir.

Karbon Esaslı Malzemeler Nelerdir?

Konu

#1
Karbon esaslı malzemeler nelerdir? Karbon esaslı malzemeler hangileridir? Karbon esaslı malzemelerin özellikleri nelerdir? Karbon esaslı malzemelerin üstün yanları nelerdir? Karbon esaslı malzemelerin artıları nelerdir? Karbon esaslı malzemeler eksileri nelerdir? Karbon esaslı malzemeler nasıl sentezlenirler? Karbon esaslı malzemelerin mekanik özellikleri nelerdir? 

Grafit: Grafit, karbonun diğer bir allotropudur. Kurşun kalemden bildiğimiz grafit; yumuşak, yağlı, kâğıtta iz bırakan, siyah renkli bir katı maddedir.Grafit, yağ haline getirilip makinelerde, çalışmakta olan parçaların birbirine sürtünürken aşılmasını azaltmak ya da engellemek hedefiyle yağlayıcı olarak kullanılır. Grafitin günlük yaşamda pek çok kullanım alanı bulunmaktadır. Son dönemlerde, uzay kapsüllerinin ısı kalkanlarının yapımında da grafitten yararlanılmaya başlanmıştır.  Grafitte her bir karbon atomu aynı düzlemde bulunan diğer üç atoma altıgen halkalar oluşturacak biçimde bağlanır. Oluşan ağ iki boyutludur ve bu şekilde meydana gelen tabakalar birbirine zayıf Van der Waals kuvveti ile bağlanır. Bu yüzden, tabakala birbirlerinin üstünde kolayca kayar. 

[Resim: Screenshot_9-4.png]

Elmas: Saf elmas, bilinen en sert doğal maddedir. Normalde renksiz ve saydam iken, başka minerallerle arılığı bozulduğu zaman, pastel renklerden mat siyaha kadar uzanan çeşitli renklerde bulunabilir. Elmas ısıyı ileten en iyi malzemedir ve elektrik yalıtkanıdır. 

Elmasın üstün özellikleri, birbirine kenetlenmiş dörtyüzlü karbon atomlarının oluşturmuş olduğu kristal yapısından kaynaklanır; bu atomların her biri, en yakın dört komşusuna ortak olarak bağlanmıştır. Karbon-karbon bağının olağanüstü dayanıklılığı ve ortak olarak bağlarla kenetlenmiş yapısı, elmasın sert ve eylemsiz olmasını sağlamaktadır. 

[Resim: Screenshot_10-5.png]

Karbin ve karbolitler: Zincir veya polimer biçimindeki bu binalar genelde hızlı soğutma işlemleri sonrasında meydana gelir, kristal yapıda da oluşan karbinler sert bir yapıya sahiptirler. 

Amorf karbon: Uzun mesafeli düzeni olmayan, ara sıra kısa mesafeli düzeni olan, genelde düzensiz yapıda oluşan karbon malzemedir. Hazırlanış koşullarına göre fiziksel özellikleri değişebilir. Amorf yapıda atomlar birbirleriyle (%90) sp3 ve (%10) sp2 biçiminde bağlanırlar. 

[Resim: Screenshot_11-5.png]

Sıvı karbon: Elmas, grafit veya başka bir yapıdan ergitilerek (4450 K)elde edilen ve metal özelliği yüksek olan bir malzemedir.

Karbon fiberler: Özellikle yüksek mukavemet dayanımı gerekli olan yerlerde kullanılırlar, grafit özellikli, silindir biçiminde ve farklı kesit yapıları olan bir malzemedir.

Camsı karbon: Daha çok polimerimsi ve gözenekli yapıda olan bu malzemeler hazırlanış durumlarına göre farklı özellikler gösteren sert bir malzemedir. 

Siyah karbon: Endüstride bazı malzemelerin mekanik, elektrik ve optik özelliklerini düzenlemek için dolgu maddesi olarak kullanılan karbon türüdür.  Özellikle hidrokarbonlardan hidrojen çıkartılması ile elde edilen karbon topaklarıdır. Üretilme koşullarına göre farklı isimlendirilirler. 

Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Nanoteknolojide İletkenlik


Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Nanoteknolojinin Tarihsel Gelişimi
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da