Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MAKİNETÜRK İletişim 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: Son zamanlarda aktvasyon maili üye olmak isteyenlere ulaşmakta zorlandığı tespit edilmiştir. Arka planda çalışmalar başlamıştır, sorun düzelecektir.
Duyuru2: Hesabını AKTİF edemeyen arkadaşlar " makineturkinfo@gmail.com " adresinden hesabını aktif edebilir.

Konu

#1
Karbon nanotüp nedir? Karbon nanotüp ne işe yarar? Karbon nanotüp nasıl üretilir? Karbon nanotüp kimyasal bileşimi nedir? Karbon nanotüp şekli nasıldır? Karbon nanotübün artıları nelerdir? Karbon nanotübün eksileri nelerdir? Karbon nanotüplerin avantajları nelerdir? Karbon nanotüplerin dezavantajları nelerdir? Karbon nanotüplerin mekanik özellikleri nasıldır? Karbon nanotüpler dayanıklı mıdır? 

İlk defa Japon bilim adamı Lijima 1991’de yapmış olduğu çalışmalarda karbonun tüp biçiminde yapılar meydana getirdiğini gözlemledi. Nanofiberin kütlesiyle alanı arasındaki oran, normal malzemelere göre çok büyüktür. Örneğin kütlesi 1 gr. Olan bir karbon nanotüp fiberin alanı, 300 m2 yi bulabiliyor. Karbon grafit’ten "arc-discharge" buharlaştırma yöntemi ile yapılan deneylerde, grafit plakasının kıvrılarak silindir şekline gelmesi ile içi boş boru halinde tüplerin oluştuğunu Lijima gözlemledi. 

Her ne kadar nano boytularda tüpler çok sağlam bir yapıya sahip olsalar da bu tüplerdeki önemli bir problem, makroskopik ölçülere gelindiğinde tüpün kırılgan bir yapıya dönüşmesidir.  Nanotüp yapısında, Grafit plakalarında olduğu gibi yalnızca altıgen şekiller bulunuyor ve her atomun yalnızca üç komşusu var. Düzgün karbon nanotüp yapılarda, atomlar, birbirleri ile sp2 biçiminde bağlanıyor. 

Karbon nanotüpler üç farklı yönde oluşurlar; 

- Zigzag geometri 
- Çapraz geometri 
- Sandalye kolu geometri 


Karbon nanotüpler, geometrilerine bağlı şekilde yarı-iletken ve metalik özellik gösterirler. Hiç bir katkı maddesi olmaksızın, nanotüpün, geometrik parametrelerinin değiştirilmesiyle, elektronik özellikleri de değiştirebilir. Tüplerin elektronik uygulamalarda, önemli bir yeri vardır. Çok esnek ve sağlamdırlar. 

[Resim: Screenshot_7-12.png]

Küçük çaplı (yaklaşık 1-2 nanometre) tüplerden oluşturulmuş bir demeti, koparabilmek için uygulanmakta olan çekme kuvveti, yaklaşık 36 gigapaskaldır. Kovalent bağ ile bağ yaparlar. Buna göre, nanotüp fiberle, gerilmeye karşı en sağlam malzeme özelliğini taşımaktadır.

Karbon nanotüp fiberlerin bu özelliği sayesinde, nanometre seviyesinde süper kapasitörler; dolayısı ile da yapay kas üretimi mümkün olabilecek. Hidrojen depolamaya da olanak sağlamakta olan geniş yüzey alanı, Karbon nanotüp fiberleri, potansiyel enerji depolama malzemesi haline getiriyor.

Nanotüpler tek katlı(duvarlı) oldukları gibi çok katlı da olabilmektedirler. 

İletken ve elektrik alanına duyarlı oldukları için, elektronik malzeme olarak manyetik ve optik nanoaygıt yapımında; ayrıca hafıza elemanı, kapasitör, transistor, diyot, mantık devresi ve elektronik anahtar yapımı gibi geniş bir elektriksel uygulama alanı bulunmaktadır.[26] 
Karbon nanofiberler, çok geniş yüzey alanına sahiptir. 

Benzer Konular:

Yakın Alan Taramalı Mikroskop Nedir?

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task