Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MAKİNETÜRK İletişim 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: Son zamanlarda aktvasyon maili üye olmak isteyenlere ulaşmakta zorlandığı tespit edilmiştir. Arka planda çalışmalar başlamıştır, sorun düzelecektir.
Duyuru2: Hesabını AKTİF edemeyen arkadaşlar " makineturkinfo@gmail.com " adresinden hesabını aktif edebilir.

Kaynak Proseslerinde Oksijen Gazı

Konu

#1
Kaynak proseslerinde oksijen gazı nedir? Kaynak proseslerinde oksijen gazı nasıl kullanılır? Kaynak proseslerinde oksijen gazının amacı nedir? Kaynak proseslerinde oksijen gazının kullanım amacı nedir? Kaynak proseslerinde oksijen gazı nasıl kullanılır? Kaynak proseslerinde oksijen gazı neden kullanılır? Kaynak proseslerinde oksijen gazının temel amacı nedir? 

Bir tehlike olmaksızın oksijen istenilen basınca sıkıştırabilir. Son zamanlarda özel çelikten imâl edilen tüplerde 200 atmosferlik basınç değerlerine çıkılarak, 50 m3'lük tüplerde 10 m3 oksijenin depolanması mümkün olmuştur. Böylece birim gaz miktarı (1/9 yerine 1/5 veya 1/4) başına taşınan tüp ağırlığı azaltılmış olmaktadır. Oksijenin depolama ve taşınmasını daha ekonomik hale getirmek için, sıvı hale getirilmesi gerekiyor. Oksijenin daha yüksek basınçlarda sıkıştırılmasını, tüp malzemesinin mukavemeti etkilemektedir.  

Kaynak tekniğinde kullanılan oksijen günümüzde havadan elde edilmektedir. Başlangıçta C.V. Linde usulüyle üretilmekte olan oksijen %99 saflıkta idi. Yaklaşık 50 sene önce kaynak tekniğinde kullanılmak üzere gaz halinde nakledilirdi. Gaz oksijen kokusuz, tatsız ve renksiz olup; kendisi yanmaz. Fakat bütün yanmalarda kesinlikle bulunması gerekir. Sıvı oksijen mavimsi renkte olup, -183 "C'de buharlaşır Daha sonraları oksijenin nakliye ve depolanmasında ekonomi sağlamak üzere, sıvı hale getirilmesi uygun olmuştur. 1 litre s ı vı oksijenden 875 litre gaz oksijen meydana gelirken, gaz halinde 1 litre hacme 150 litre oksijen depolanabilir. 

Böylece %20 kadar bir hacim tasarrufu sağlanmaktadır. Fakat sıvı oksijenin depolama ve nakliyesinde kullanılacak tank ve tankerlerin çok iyi izole edilmesi gerekir. Çünkü sıvı oksijenin normal atmosferik basınçta sıcaklığı -183 "C'dir. Kullanma yerlerine getirilen sıvı oksijen, gazlayıcılar içinde bulundurulur.

Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task