Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MAKİNETÜRK İletişim 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: Son zamanlarda aktvasyon maili üye olmak isteyenlere ulaşmakta zorlandığı tespit edilmiştir. Arka planda çalışmalar başlamıştır, sorun düzelecektir.
Duyuru2: Hesabını AKTİF edemeyen arkadaşlar " makineturkinfo@gmail.com " adresinden hesabını aktif edebilir.

Kompozit Malzemede Yüksek Sıcaklık Matrisi Seramik

Konu

#1
Kompozit malzemelerde kullanılan yüksek sıcaklık matrisi seramik nedir? Kompozit malzemelerde kullanılan yüksek sıcaklık matrisi seramiğin artıları nelerdir? Kompozit malzemelerde kullanılan yüksek sıcaklık matrisi seramiğin eksileri nelerdir? Kompozit malzemelerde kullanılan yüksek sıcaklık matrisi seramiğin avantajları nelerdir? Kompozit malzemelerde kullanılan yüksek sıcaklık matrisi seramiğin dezavantajşarı nelerdir? Kompozit malzemelerde kullanılan yüksek sıcaklık matrisi seramik nerelerde kullanılır? Kompozit malzemelerde kullanılan yüksek sıcaklık matrisi seramiğin malzeme özellikleri neleridir? Kompozit malzemelerde kullanılan yüksek sıcaklık matrisi seramiğin mekanik özellikleri nelerdir? 

[Resim: Screenshot_5-11.png]

Seramik; en basit tarifiyle, “çok yüksek sıcaklıkta pişirilmiş toprak” demektir. Seramiğin tarihi, medeniyet tarihi kadar eskidir. 

- Seramik malzemeler, çok sert ve gevrek yapıya oldukları için kırılgan yapıya sahiptirler. 

- Seramik grubuna oksitler, nitritler, boridler, karbitler, silikatlar ve sülfidlergirmektedir.

- Seramik; daha teknik bir tanımla, bir veya birden çok metalin, metal olmayan elementlerle birleşmesi ve sinterlenmesi neticesinde elde edilen inorganik bileşiktir. Seramikler; Silikatlar, alüminatlar, su ve metal oksitler ile alkali ve toprak alkali bileşiklerden oluşmaktadır. 

- Bazı seramiklerde iyonik, kısmen kovalent bağ bulunur. Bundan dolayı çok kararlı bir yapıya sahiptirler.

- Bazı seramikler amorf, bazıları kristal yapılıdırlar. 

- Isıl dayanımları yüksek olduğundan, yüksek ısıya maruz yerlerle kullanılırlar. Örnek: Endüstriyel fırınlar, elektronik ve optik cihazlar giibi. . Ergime sıcaklıkları yüksektir (silis 1750ºC'de alüminat2050ºC'de ergir). Elektrik ve ısıl yönden yalıtkandırlar. Silise %6 alüminatilave edilirse ergime sıcaklığı 1550ºC'e düşer. 

- Demir oksit ve alkali bileşikler ergime sıcaklığını daha da azaltarak 900ºC’ye kadar düşürebilir. 

- Seramikler matris olarak kullanılmaları halinde, kompozit malzemeler 1300oC ye kadar kullanılırlar. Örnek: SiC veya Al2O3 elyaf ile takviye edilmiş SiC ve Si3N4 seramikleri 

- Karbon elyafının da kullanıldığı bu tür matrislerde (cam, seramik, mullit, MgO, Al2O3, Sic) elyafın görevi malzemenin tokluğunu artırmaktır 

- Seramik malzemeler; endüstriyel fırınlar (tuğla fb.), elektrik-elektronik, optik sanayisi gib bir çok alanda kullanılmaktadır.

Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Kompozit Malzemelerde Magnezyum Alaşımları

Kompozitlerde Alüminyüm Alaşımlarının Kullanımı

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da