Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MAKİNETÜRK İletişim 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: Son zamanlarda aktvasyon maili üye olmak isteyenlere ulaşmakta zorlandığı tespit edilmiştir. Arka planda çalışmalar başlamıştır, sorun düzelecektir.
Duyuru2: Hesabını AKTİF edemeyen arkadaşlar " makineturkinfo@gmail.com " adresinden hesabını aktif edebilir.

Kompozitlerde Termoplastik Malzemeler

Konu

#1
Kompozitlerde termoplastik malzeme nedir? Kompozitlerde termoplastik malzemeler neden kullanılır? Kompozitlerde termoplastik malzemelerin mekanik özellikleri nelerdir? Kompozitlerde termoplastik malzemelerin malzeme özellikleri nelerdir? Kompozitlerde termoplastik malzemelerin avantajları nelerdir? Kompozitlerde termoplastik malzemenin dezavantajları nelerdir? Kompozitlerde termoplastik malzemelerin artıları nelerdir? Kompozitlerde termoplastik malzemelerin eksileri nelerdir? 

Hammadde olarak raf ömürleri uzundur. Sertleşmeleri için organik çözücülere ihtiyaç duyulmaz. Üstün kırılma toklukları sebebiyle darbe dayanımları da yüksektir. Elektrik yalıtkanlık özellikleri çok iyidir. (raf ömrü: rafa kaldırıldığında dayanabileceği ömür) Geri dönüşüm kabiliyetleri bulunmaktadır. Yüksek süneklikoranına (%1-500) sahiptirler. Termoplastikmamuller, işlem sonrası ısıtılarak yeniden şekillendirilebilirler. Oda sıcaklığında katı halde bulunan termoplastikler, soğutucu olmaksızın depolanabilirler. 

[Resim: Screenshot_3-6.png]

Termoplastikhammaddeleri, termoset malzemelere göre daha pahalıdır. Oda sıcaklığında bile sünme (zamana bağlı şekil değişimi) olabilir. Düşük ergime sıcaklığına sahiptirler. Çok düşük mukavemete (bilhassa çekme) düşük sertliğe ve düşük rijitliğe sahiptirler. Kompozit malzeme üretiminde matris olarak kullanılmaları zor ve maliyetleri de yüksektir. Oda sıcaklığında işlenmeleri zordur. Bazı termoplastikleriistenilen şekillere sokabilmek için çözücülere ihtiyaç duyulur. 


Metallerin yaklaşık 5 katı termal genleşme katsayılarına sahiptirler. Özgül ısıları metallerin 2 katı seramiklerin 4 katıdır. Termal iletkenlikleri ise metallerden 3 kat düşüktür. Hem otomotiv piyasasında hem de uçak sanayisinde yaygın şekilde kullanılan Termoplastiklere, ısıl yumuşar reçinelerde denir. Termoplastikler ısıtıldıklarında yumuşar, soğutulduklarında tekrar sertleşirler. 

Çoğunlukla enjeksiyon ve ekstrüzyon kalıplama teknikleri ile üretilen termoplastikler, GMT (Glass Mat Reinforced Thermoplastics / Preslenebilir Takviyeli Termoplastik) üretim tekniklerinde kullanılırlar.

Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da