Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

Kumpas nedir?

J-K
0
368

Konu

#1
Kumpas, hassas ölçüm aletidir.

Ölçüm hassasiyetine, ölçüm şekline göre çeşitleri bulunur. Derinlik kumpası, delik kumpası gibi çeşitleri vardır ama tümünün ölçüm sistemleri aynıdır.

Standart kumpas
İki çenesi arasında kalan kısmı ölçen, sürgülü bir alettir. Şekli kabaca boru anahtarını andırır. Bir sabit cetvel üzerinde gezen hareketli bir parçadan oluşur. Gezen kısmına verniyer adı verilir. Birçok sektörde kullanılır. Hassasiyeti, yapılan işe göre değişir.


Kumpasların temel parçaları alttaki gibidir.
Sabit ve Hareketli Çeneler; parçanın dış ebatlarını ölçmek için kullanılır.
Sabit ve Hareketli İç Çap Çenesi (Horoz); parçanın içinde kalan genişlikleri, delik ve kanalları ölçmek için kullanılır.
Derinlik ölçme çubuğu (Kılıç); parça yüksekliğini ölçmede kolaylık sağlar, parçanın üzerinde bulunan derinlikleri ölçmek için kullanılır.
Metrik Cetvel; kumpasın “mm” cinsinden değerleri okunması için kullanılan bölümüdür.
İnç ölçüm cetveli; kumpasın “inç” cinsinden değerleri okunması için kullanılan bölümüdür.
Metrik verniyer; parçanın” mm” cinsinden ondalık değerinin okunmasını sağlar. “mm” cinsinde daha hassas ölçünün alındığı yerdir.
İnç verniyer; parçanın “inç” cinsinden ondalık değerinin okunmasını sağlar.” İnç” cinsinden daha hassas ölçünün alındığı yerdir.
Sabitleme mandalı; hareketli çeneyi sabitler.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task