Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

LAZER KESİM NEDİR ? Avantajları Nelerdir? Nerede Yapılır

L-N
0
769

Konu

#1
LAZER KESİM NEDİR ? 
[Resim: lazer-kesim-ankara-aciklama.jpg]
Lazer çok sert madenleri dahi biçimlendirebilecek kadar güçlü bir enerjiye sahip olmasıyla, sanayide sıkça kullanılan bir teknolojidir. Tabii bunun yanında biçimlendirme tezgahlarının hemen hepsinde kullanılmaktadır. Evsel kullanımı Mikrodalga fırınlarla, başlayıp günümüzde 3 boyutlu yazıcılar boyutuna Gelemiş, her geçen gün de artan bir kullanım alanına sahip olmaktadır.

Lazer Kesim uygulamalarında, Metal, ahşap, pleksi, mukavva, karton ve aklınıza gelebilecek her materyal kullanılabilmektedir. Mikron boyutunda biçimlendirme yapabilen bir teknoloji olması sebebiyle, hassas ölçümlere sahip kesimlerde dahi kullanılabilmektedir. Dünyanın en sert materyali olarak bilinen elmas dahi Lazer ile biçimlendirilebilmektedir. Elbette Lazer kesim işlemlerini idare edecek sürücü sistemler olmalıdır. Modern biçimlendirme tezgahları, bilgisayar kontrollü lazer kafalarını kullanırlar ve bilgisayar üzerinde, yazılımlar aracılığıyla çizimi yapılan modeli, lazer kesim kafalarıyla materyale işlerler.
Lazerde en büyük avantaj, kesim işlemi için, ışın dışında bir aparat gerekmeyişidir. Konvansiyonel kesim cihazlarında kullanılan madeni ekipmanın zamanla revizyonu ve değişimi gerekirken, lazer çok uzun süre neredeyse hiçbir bakım gerektirmeden kullanılabilen bir sistemdir. Ek maliyetler oluşturmaz. Ayrıca sıfıra yakın yanılma payı ile kesim yapması sebebiyle modern sanayide başlıca biçilme elemanı haline gelmiştir.
Lazer kesim sayesinde, günler hatta haftalarca sürecek işler saatler içerisinde tamamlanabilmekte ve kesim işleminin mükemmeliyeti sayesinde, ek işlemlere gerek kalmamaktadır. Modern endüstri ilkelerinin hepsiyle birebir örtüşen, ekonomik ve efektif bir sistem olan lazer, her ne kadar radyoaktif olsa da, direkt temas etmeyecek biçimde tasarlanıp makinalara entegre edildiği için, sağlığa zararlı bir özelliğinden bahsedilemez.

Çeşitli frekansları ve endüstri tipine göre uyarlanmış seviyeleri bulunan lazer teknolojisi, evsel kullanım için de çok çeşitli alanlarda geliştirilmeye devam etmektedir. Geleceğin teknolojilerinde daha yoğun kullanılması kuvvetle muhtemel olan bu teknoloji, hali hazırda en çok sanayide kullanılmaktadır.

[Resim: 18092018230741.jpg]
Lazer Kesim Makinesi Kullanmanın Avantajları Nelerdir?


   Mühendislik ve sanayi alanlarında her zaman için hata payı çok yüksektir. Bu hata payları bazen doğrudan söz konusu işi yapan insanın sağlığını tehlikeye atabilmektedir. Ancak lazer kesim makinesi gibi yüksek donanımlı cihazlarda bu iş oldukça sağlıklı ve kontrollü bir şekilde yapılmaktadır. Aynı zamanda insan eli değen kesimlerde baş gösteren hata payı oranını da sıfıra indirir. Aynı zamanda iş deneyimi ve sektör planlamaları dahilinde ortaya çıkan bir diğer gerçek de tasarruf sağladığı yönündedir. Kesimi yapılacak kalıptan büyük oranda tasarruf sağlanmaktadır. Çünkü hata payı çok azdır. Böylece söz konusu kesimin yapıldığı aparat ve materyallerde boşa giden parçalar çok nadir ve az ölçektedir. Alüminyum ve ahşap gibi materyallerde de lazer kesim makinesi kolaylıkla kullanılmakta ve tercih edilmektedir.

   Aynı zamanda çok daha sert yapılara sahip olan nikel ve paslanmaz çelikten ürünlerin kesilmesinde de bu tür cihazın rahatlıkla kullanıldığı görülmektedir. Hem ekonomi hem iş güvenliği kapsamında bu türden bir makinenin kullanılması iş sahiplerinin de yüzlerini güldürmektedir. Sonuç olarak lazer kesim makinesi artan bir sayıda birçok sektörde aktif olarak kullanılmaktadır.

CNC Lazer Kesim Nedir, Malzemeler, Nerede Yapılır

CNC Lazer Kesim sanayide kullanılan üretim yöntemlerinden en yaygın olanlarından biridir. Lazer, 20. Yüzyılda icat edilmiş olsa da, hafif sanayide yerini alması milenyumdan sonra ortaya çıkmıştır. Daha doğrusu, mikroskobik işlemler yapan, radyoaktif bir biçimlendirme aracı olan lazerin, yine bu düzeyde hesap yapan bir teknoloji olan bilgisayaralarla kullanılması gerektiğinden, kullanımı bu yüzyıla isabet eder. Aski halde lazer teknolojisini elle kullanmak hayli tehlikeli ve tabii ki zor bir işlem olacaktır. İstanbul’da çok sayıda CNC lazer Kesim yapan firma bulunmakla birlikte firmaların çoğunluğu ikitelli, dudullu mevkiinde yer alıyor. Modern teknolojinin sanayi yatırımlarına en büyük hediyelerinden olan Lazer kesim ekipmanları, profesyonel cihazlardır ve fason iş yapan CNC firmalarınca barındırılır. Oldukça kapsamlı makineler olduğundan, fason iş yapan müesseseler tarafından kullanılırlar.
Son Düzenleme: 06-11-2019, 08:16 PM, Düzenleyen: kurnaz.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task