Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MAKİNETÜRK İletişim 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: Son zamanlarda aktvasyon maili üye olmak isteyenlere ulaşmakta zorlandığı tespit edilmiştir. Arka planda çalışmalar başlamıştır, sorun düzelecektir.
Duyuru2: Hesabını AKTİF edemeyen arkadaşlar " makineturkinfo@gmail.com " adresinden hesabını aktif edebilir.

Makine Elemanları Nelerdir?

Konu

#1
Genelde her mekanik sistemlerde sdtandartlaşmış uygulamalardır makine elemanları. Örneğin bir makine elemanı olan rulmanı, bir içten yanmalı motor sisteminde de görürsünüz, ya da çok farklı bir mekanik sistem olan gaz türbinlerinde de... İşte makine elemanlarının ne kadar geniş bir yelpazeyi kapsadığını buradan anlayabilirisniz. Hangi makine elemanı nerede kullanılıri hangi standartlaşmış makine elemanını nerede kullanmalıyız vs. bu tür problemlere çözüm arayan insanlari, makine elemanları üzerinde uzmanlaşmış insanlar olmuş oluyor. Peki mankine elemanları türleri nelerdir? Makine elemanları hangi alt dallara ayrılırlar. Makine elemanı nedir? Makine elemanları nelerdir?


Enerji Biriktirme Elemanları

Belirli bir enerjiyi, şekil değiştirme ile biriktiren ve istenildiği zaman geri veren elemanlardır. Bu gruba yaylar girmektedir. 

Destekleme Elemanları Genellikle hareket halinde bulunan elemanları destekleyen elemanlardır. Bu grubu; kaymalı yataklar, yuvarlanmalı yataklar (rulmanlar) ve kızaklar oluşturur.

Taşıma Elemanları

Dişli çark, kasnak, volan gibi kısa silindirik (disk) biçiminde dönel parçaları taşıyan
elemanlardır. Bu gruba miller ve akslar girmektedir. Ayrıca miller, güç ve hareket elemanları grubuna da dahil edilebilmektedir. 

Bağlama Elemanları 


Bağlama elemanları iki veya daha fazla elemanı birbirine bağlayan elemanlardır. Bu gruba; kaynak, lehim, yapıştırma, perçin, cıvata, pim, perno, paralel kama, kamalı mil, kama, sıkı geçme, sıkma geçme ve konik geçme gibi elemanlar girer. Bu elemanların dayanımları, kullanım şekilleri ve maliyetleri birbirinden farklıdır. Kullanılacağı yere ve kullanım gayesine istenen bağlama elemanı seçilir. Kaynak, lehim ve perçin gibi bazı bağlama elemanları kullanıldıktan sonra sökülüp bir daha kullanılamazlar. Ama cıvata gibi bazı bağlama elemanlar takılıp sökülüp tekrar tekrar kullanılabilirler.

Güç ve Hareket İletim Elemanları 


Makinenin esas fonksiyonunu yerine getiren ve makinenin güç kaynağından iş kısmına doğru enerji akışını sağlamakta olan elemanlardır. Bu grubu; dişli çarklar, sürtünmeli çarklar, kayış-kasnak mekanizması, zincir mekanizması, cıvata mekanizması gibi elemanlar oluşturur.

İrtibat Elemanları

İki eleman arasında genelde eksenel yönden irtibat sağlamakta olan elemanlardır. Bu grupta kaplinler ve kavramalar yer alır.


Düşünün, makine elemanları sadece bu kadar alt kategörüye sığdırılabiliyor arkadaşlar. Bu açıdan baktığımız zaman makine elemanlarında uzmanlaşma o kadar zor bir durum değil. Makine elemanlarını anlamak demek, piyasadaki tüm makinelerin çalışma prensiplerini anlayabilmek anlamına gelir. Bu açıdan baktığıomızda bir makineci, en azından bir makine elemanına baktığında onu tanıyabilmeli, bir mekanik sisteme göz attığında içinde hangi standartlarda ne tür makine elemanları bulunduğunu anlayabilmeli.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da