Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Makine Elemanlarında Gerilmeler

Konu

#1
Makine mühendisliğinde makine elemanları problemleri çözülürken ya da makine elemanları kullanılarak konstrüksiyon tasarımları yapılırken, makine elemanlarına ait gerilme tipleri karşımıza çıkar.  Bu gerilmelere uygulanacak olan çözümler belirlenir. Makine elemanlarında ortaya çıkan gerilmeler nelerdir? Ne tür gerilmeler makine elemanlarında ortaya çıkar? Makine elemanlarındaki gerilmeler ne türlerdedir?

Elemanın kesitinde yukarıda sayılan gerilme hallerinden bir kaçı bir arada ise Bileşik Gerilme hali söz konusudur.

Dış kuvvetlerin ve momentlerin etkisi altında elemanın herhangi bir kesitinde tepki olarak iç kuvvetler meydana gelir. Birim alana gelen iç kuvvetlere gerilme adı verilir. 

Parçalar: 

Makaslama veya burulmanın etkisinde meydana gelirse kesitte: KAYMA gerilmeleri, τ meydana gelir.

Çekme, basma veya eğilme hallerinin etkisi altında ise kesitte: NORMAL gerilmeler, σ, 

Elemanın kesitinde çekme, basma, eğilme, burulma, makaslama hallerinden yalnız biri var ise Basit Gerilme hali söz konusudur. 

Makine elemanlarında ortaya çıkan genel gerilme tipleri bu şekildedir.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task