Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MAKİNETÜRK İletişim 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: Son zamanlarda aktvasyon maili üye olmak isteyenlere ulaşmakta zorlandığı tespit edilmiştir. Arka planda çalışmalar başlamıştır, sorun düzelecektir.
Duyuru2: Hesabını AKTİF edemeyen arkadaşlar " makineturkinfo@gmail.com " adresinden hesabını aktif edebilir.

Makine Elemanlarında Kaynak İle Birleştirme

Konu

#1
Makine elemanlarında kaynak ile birleştirme nedir? Makine elemanlarında kaynak ile birleştirme nasıl yapılır? Makine elemanlarında kaynak ile birleştirmenin amacı nedir? Makine elemanlarında kaynak ile birleştirmenin artıları nelerdir? Makine elemanlarında kaynak ile birleştirmenin eksileri nelerdir? Makine elemanlarında kaynak ile birleştirme avantajları nelerdir? Makine elemanlarında kaynak ile birleştirmenin dezavantajları nelerdir? 

Aynı metal veya birbirine yakın özellikte aynı alaşımların ısı etkisi veya ısıyla birlikte basınç altında sökülemeyecek biçimde birleştirilmesine kaynak denir. Söz konusu iki parçanın birleştirilmesinde, ilave bir gereç kullanılıyorsa bu gerece ilave metal ya da ek kaynak teli adı verilir. 

Madeni malzemelerin kaynağında parçalar ısı veya basınç veya her ikisinin de etkisiyle ve gerekli olan hallerde de aynı cins bir malzemeden elektrot kullanılarak birleştirilir. Malzemeler ergiyerek birbirine karışır ve dondukları zaman bağlantı oluşur. Bu sebeple de gerek kaynak edilen malzemenin gerekse elektrotun ergime sıcaklıklarının aynı veya çok yakın olması gerekir. 

Yapay malzemelerin kaynağında aynı veya yakın gruptan plastik malzemeler ısı ve basınç etkisinde birleştirilir. Kaynak sırasında temas yüzeylerinde yumuşama sıcaklığına erişmiş malzeme molekülleri birbirine karışır ve tekrar katılaştıkları zaman bağlantı oluşur. Bu sebeple kaynak edilecek parçaların plastik hale gelme sıcaklıkları aynı ve yakın olmalıdır.  Gereken hallerde de birleşme yerinde aynı özellikte bir yapay malzeme elektrot olarak kullanılabilir. 

Aynı metal veya birbirine yakın özellikte aynı alaşımların ısı etkisi veya ısıyla birlikte basınç altında sökülemeyecek biçimde birleştirilmesine kaynak denir. Söz konusu iki parçanın birleştirilmesinde, ilave bir gereç kullanılıyorsa bu gerece ilave metal ya da ek kaynak teli adı verilir. 


Madeni malzemelerin kaynağında parçalar ısı veya basınç veya her ikisinin de etkisiyle ve gerekli olan hallerde de aynı cins bir malzemeden elektrot kullanılarak birleştirilir. Kaynak sırasında temas yüzeylerinde yumuşama sıcaklığına erişmiş malzeme molekülleri birbirine karışır ve tekrar katılaştıkları zaman bağlantı oluşur. Bu sebeple kaynak edilecek parçaların plastik hale gelme sıcaklıkları aynı ve yakın olmalıdır.  Malzemeler ergiyerek birbirine karışır ve dondukları zaman bağlantı oluşur. Bu sebeple de gerek kaynak edilen malzemenin gerekse elektrotun ergime sıcaklıklarının aynı veya çok yakın olması gerekir. 

Yapay malzemelerin kaynağında aynı veya yakın gruptan plastik malzemeler ısı ve basınç etkisinde birleştirilir. Gereken hallerde de birleşme yerinde aynı özellikte bir yapay malzeme elektrot olarak kullanılabilir. 

Kaynak için gaz alevi, elektrik arkı, lazer, elektron ışını, sürtme, ultra ses dalgaları gibi pek çok farklı enerji kaynakları kullanılabilir. Alev, elektrik çarpması, zehirli dumanlar ve ultraviyole ışınlara karşı önlem almak gereklidir.Endüstriyel işlemlerde, kaynak açık hava, sualtı, uzay gibi pek çok farklı ortamda gerçekleştirilebilir. Bununla birlikte, yapıldığı yer neresi olursa olsun, kaynak çeşitli tehlikeler barındırır. Kaynak bağlantıları ile iki ya da daha fazla parça çözülemeyecek bir biçimde malzemeye bağlı şekilde birleştirilir. Birleştirilen malzemelerin cinsine göre kaynak, madeni malzemelerin kaynağı ve yapay malzemelerin kaynağı olmak üzeri 2’ye ayrılır.  Kaynak sırasında genelde ergiyen malzemenin birbirine karışması söz konusu olduğundan ancak aynı ve yakın cins malzemelerin kaynak edilmesi mümkündür. 

Benzer Konular:

Makine Elemanlarında Kayma Gerilmeleri, Kesme ve Burulma Gerilmeleri

Enerji Biriktirme Elemanları

amortisör yayları için bir öneri
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task