Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MAKİNETÜRK İletişim 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: Son zamanlarda aktvasyon maili üye olmak isteyenlere ulaşmakta zorlandığı tespit edilmiştir. Arka planda çalışmalar başlamıştır, sorun düzelecektir.
Duyuru2: Hesabını AKTİF edemeyen arkadaşlar " makineturkinfo@gmail.com " adresinden hesabını aktif edebilir.

Makine Mühendisi İçin Tavsiye Edilecek Seçmeli Dersleri

Konu

Selam herkese, 

Eğitim dönemi Ekim ayında başlayacak ve şimdiden hangi dersleri seçmeliyim diye düşünüyorum. Önümüzdeki sene 4. sınıf olacağım ve bölümden seçmeli derslerim olacak. Kararsız kaldığım için tavsiye almaya çalışıyorum ders içeriklerini okudum ancak tam karar veremedim hangileri daha önemli ve tavsiye edersiniz ?

Aşağıda yazdığım derslerden hangilerini seçersiniz sebebiyle beraber cevap verirseniz sevinirim.

• Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği  (Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!))
  • Mekanizmalar   (Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!))
  • Termal Sistem Tasarımı (Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!))
  • İçten Yanmalı Motorlar (Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!))
  • Bilgisayar Destekli Makina Elemanları Tasarımı (ansys)
Farklı bir yorum getirmek istiyorum. Üniversite hayatınızda böyle düşünmek ve araştırmaya girmeniz takdir edilmesi gerekiyor. Bundan 10 yıl önce bunu sormuş olsaydınız kesin şunları alın demek isterim ama şuan şöyle bir şey söylemek istiyorum.

Eğer eğitim hayatınız boyunca kendinizi hem mesleğinizde hem de hayatta geliştireceğinizi düşünüyorsanız. Bu seçmeli dersleri pek önemsemeyin derim çünkü diğer dersleri alırken zaten zorlanacaksınız.(İlk sene hariç) Bu sebeple bu yolda ilerlerken yanı okurken hem de kendinizi geliştiriyorsanız kendinizi keşfetmeye başlayacaksınız misal Elektrikli araçlar üzerine uzmanlaşmak isteyeceksiniz bu sebeple hobileriniz de buna göre şekillenecek yanı tüm bu seçmeli dersler aslında size yük olacak. Bu dersler kötü demiyorum bu derslere ayıracağınız zamana acımak zorunda kalıyorum. Okula girdiğinizde basit bir şekilde üst dönemlerle 2 dakika sohbet ederek kolay seçmeli dersleri alabilirsiniz. Burada şunu belirtmek isterim ders olarak kolay değil hocanın yıpratmadığı, kaynak olarak zorlanmayacağınız dersleri seçin ki kendinize daha fazla vakit ayırın. Uzmanlıklarınıza yönelin.

Bu söylediklerim dışında sınır bir alan içerisinde yorum yapmam gerekirse. Kombinasyonlu (uyumlu) dersler seçin. Örneğin Bilgisayar Destekli Makina Elemanları Tasarımı ve Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği gibi dersleri alarak ortak paydada buluşturabilirsiniz.
Bilgisayar Destekli Makina Elemanları Tasarımı olarak verdiğiniz seçmeli ders içeriğini tekrar araştırır mısınız ? Çünkü ANSYS doğrudan tasarım olarak değil analiz olarak kullanılır. Örneğin siz Bilgisayar Destekli Makina Elemanları Tasarımı deyince Aklıma AutoCAD ve SolidWORKS geliyor. Büyük ihtimal AutoCAD olmayacak genellikle SolidWORKS olarak tasarım öğretilecek.
(09-08-2020, 01:53 PM)Hasan AYTAÇ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)Farklı bir yorum getirmek istiyorum. Üniversite hayatınızda böyle düşünmek ve araştırmaya girmeniz takdir edilmesi gerekiyor. Bundan 10 yıl önce bunu sormuş olsaydınız kesin şunları alın demek isterim ama şuan şöyle bir şey söylemek istiyorum.

Eğer eğitim hayatınız boyunca kendinizi hem mesleğinizde hem de hayatta geliştireceğinizi düşünüyorsanız. Bu seçmeli dersleri pek önemsemeyin derim çünkü diğer dersleri alırken zaten zorlanacaksınız.(İlk sene hariç) Bu sebeple bu yolda ilerlerken yanı okurken hem de kendinizi geliştiriyorsanız kendinizi keşfetmeye başlayacaksınız misal Elektrikli araçlar üzerine uzmanlaşmak isteyeceksiniz bu sebeple hobileriniz de buna göre şekillenecek yanı tüm bu seçmeli dersler aslında size yük olacak. Bu dersler kötü demiyorum bu derslere ayıracağınız zamana acımak zorunda kalıyorum. Okula girdiğinizde basit bir şekilde üst dönemlerle 2 dakika sohbet ederek kolay seçmeli dersleri alabilirsiniz. Burada şunu belirtmek isterim ders olarak kolay değil hocanın yıpratmadığı, kaynak olarak zorlanmayacağınız dersleri seçin ki kendinize daha fazla vakit ayırın. Uzmanlıklarınıza yönelin.

Bu söylediklerim dışında sınır bir alan içerisinde yorum yapmam gerekirse. Kombinasyonlu (uyumlu) dersler seçin. Örneğin Bilgisayar Destekli Makina Elemanları Tasarımı ve Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği gibi dersleri alarak ortak paydada buluşturabilirsiniz.

Cevabınız ve düşünceniz için teşekkürler üniversitede son 1 yılım kaldığı için olabildiğince bilgi alabileceğim ve tecrübe edinebileceğim ders seçmek isterim zaten ağır olan çoğu dersleri verdim, dönem başına 3-4 dersim olacağı için rahat ilerleyeceğimi düşünüyorum. Uzmanlık için erken olduğunu düşünüyorum sonuçta kendi mesleğimle ilgili fazla yerlerde çalışmadım o yüzden önümü görmem için biraz daha vakit lazım.

(09-08-2020, 01:55 PM)admin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)Bilgisayar Destekli Makina Elemanları Tasarımı olarak verdiğiniz seçmeli ders içeriğini tekrar araştırır mısınız ? Çünkü ANSYS doğrudan tasarım olarak değil analiz olarak kullanılır. Örneğin siz Bilgisayar Destekli Makina Elemanları Tasarımı  deyince Aklıma AutoCAD ve SolidWORKS geliyor. Büyük ihtimal AutoCAD olmayacak genellikle SolidWORKS olarak tasarım öğretilecek.

SolidWORKS ya da AutoCAD kullanılmayacak bunu biliyorum çünkü onların dersi ayrı verildi. ANSYS ders içeriğine baktığımda hafta hafta sürekli analizle ilgili açıklamalar yapılmış Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!). Bakıp tekrar cevap verirseniz sevinirim.
Son Düzenleme: 09-08-2020, 03:00 PM, Düzenleyen: tudestur.

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task