Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

Matkap Nedir Çeşitleri Nelerdir ?

L-N
0
1325

Konu

#1
Matkap çeşitleri ve matkaplarla ilgili bilgileri bu sayfamızda sizlerle paylaşacağız. Bu yazımızda matkap önerisi veya matkap tavsiyesi vermek yerine matkap ve breyz diye bilinen bu makinaların inceliklerini sizlere anlatmaya çalışacağız.
Matkaplar elektrikli, havalı, akülü olarak çalışabilen ve çalıştığı enerjiye göre belirli aralıklarda motor güçleri bulunan delme ve vidalama işlerine yarayan aletlerdir.
Elektrikli Matkap Çeşitleri
Elektrik enerjisiyle çalışan matkaplar ev ceyranı yani 220 volt monafaze elektrikle çalışmaktadır. Piyasa içindeyiz ama en düşük motor gücünü bir referans olarak söylemek zor. Ancak kataloglarda gördüğümüz en düşük motor gücü 350 Watt değerinde.
Elektrikli matkaplar kendi aralarında;
  • Darbeli matkap

  • Darbesiz matkap
Olarak ikiye ayrılıyor. Bunlarında kendi içlerinde tekrardan köşe matkabı, vidalama matkabı, torklu matkaplar, kılavuz açma matkapları, radyal matkaplar olarak kategorilere bölünüyor. Bizim çok teknik tarafıyla işimiz yok, amacımız bilinen türleri sizlere aktarabilmek.
Darbeli Matkap Nedir?
Bu tür matkaplar kendi içlerinde bulunan mekanizma sayesinde her makinada değişen ölçülerde matkap ucuna darbe etkisi veren ve genelde elektrikle çalışan matkaplardır.
Darbeli matkaplar daha çok beton, ytong, tuğla, fayans, duvar gibi malzemelerde delik delmek için kullanılır.

Darbeli matkaplarda yanlış bilinen bir şey var oda şu ki; darbeli matkapla, kırıcı delici hilti dediğimiz makinalar birbirlerine karıştırılıyor. Darbeli matkaplar küçük bir darbe enerjisi oluşturup duvar gibi malzemelerde delme işine yarıyor. Kırıcı delici hiltilerde olay bambaşka; onların içinde ise pnömatik bir sistem var ve ciddi bir vuruş enerjisi oluşturarak çok büyük beton bloklarda veya büyük delikler açmaya yarayan aletlerdir.

Darbeli matkapların güzel bir tarafı da, darbe modunu etkisiz hale getirebilmeniz. Şöyle ki; makinaların sağında solunda üstünde bir yerinde bulunan bir şalter sayesinde darbe modunu kapatıp bir darbesiz  matkap gibi kullanabiliyorsunuz. Ama tabi darbesiz matkap gibi dediysek, darbesiz makinalarında kendilerince ekstra özellikleri var birazda onlara bakalım;

Darbesiz Matkap Nedir?
Bu tür matkaplarda darbe fonksiyonu kesinlikle yoktur ve yalnızca darbe gerektirmeyen materyallerde delik delme ve vidalama işleri yaparlar.
Darbesiz matkapların, darbeli matkaplarından farkı; motorlarına göre tork güçlerinin ve devir sayılarının yüksek olmasıdır.

Darbesiz matkaplar daha çok kalın ağaçlarda delik delme, alçıpan veya çatı işlerinde yüksek tork gerektiren vidalama işlerinde kullanıldığından devir sayıları ve tork değerleri yüksek. Yine bu fonksiyonlara ve kullanım alanlarına bağıntılı olarak ağırlıkları darbeli makinalara göre daha hafiftir.

Bu makinalar duvar gibi malzemeleri delmeye yaramasa da kendi alanlarında kullanıldığında vazgeçilmez makinalardır.

En çok tutulan darbesiz matkap markalarının en önünde ise Dewalt, Metabo ve Hitachi markaları geliyor. Bu seride Bosch’un darbesiz matkapları 3 – 4. sıralarda diyebiliriz.

Şarjlı Matkap Nedir?
Bu konuya tamamen ayrı bir sayfada değinmemiz daha doğru olacak ama inceden biraz bahsedelim.
Şarjlı matkaplar, akü enerjisiyle çalışıyor ve bu aküler hem lityum, hem NiCD (nikel kadmiyum), hem de NiMH (nikel magnezyum) tipinde olmaktadır. Gerçi NiCD ve NiMH aküler artık üretimden kaldırıldı şu anda sadece lityum aküleri bulabilirsiniz.

Şarjlı Matkap Çeşitleri

Bu matkaplar 10.8 volt, 12 volt, 14.4 volt, 18 volt, 24 volt ve 36 volt gücünde üretilmektedir. Son çıkan serilerde ise Bluetooth’lu şarjlı matkaplar ve kömürsüz şarjlı matkaplar modelleri mevcuttur.

Birde bunlarında altında şarjlı darbeli matkap, şarjlı darbesiz matkap ve şarjlı vidalama matkapları olarakta seçenekleri var. Bu başlığın altında belirttiğimiz gibi şarjlı matkap konusuna detaylı olarak ayrıca anlatacağız.
Havalı Matkap Nedir?
Bu kategorideki matkaplar hava ile çalışmaktadır. Ama öyle soluduğumuz hava değil. Bu makinaları en az 100 litrelik bir kompresöre bağlıyorsunuz veburadan aldığı hava basıncıyla matkap tepki veriyor. Havalı matkaplarda duvar delme özelliği yani darbeli havalı matkap olmaz sadece delme ve vidalama işlerinde kullanılırlar.

Peki Havalı Matkap Nerede Kullanılır?
Diyelim ki yüksek gaz basıncı içeren bir fabrika var. Elektrikli ve akülü makinalar kalkışlarda küçük bir kıvılcım çıkarır. İşte havalı matkaplar bunu çıkarmaz dolayısıyla daha çok bu tarz fabrikalar tarafından tercih edilmektedir.
Son Düzenleme: 06-03-2019, 09:21 PM, Düzenleyen: kurnaz.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task