Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

MatLab'te Matrisin Belli Bir Elemanıyla İşlem Yapma(RESİMLİ ANLATIM)

Konu

#1
Matlab'te bir matrisin belli bir elemanı nasıl çekilir? Matlab'te bir matrisin belli bir elemanıyla nasıl işlem yapılır? Matlab'te bir matrisin belli bir elemanını nasıl çarparız? Matlab'te bir matrisin belli bir elemanını nasıl böleriz? Matlab'te bir matrisin belli bir elemanı başka sayıyla nasıl değiştiririz? Matlab'te bir matrisin belli bir elemanını başka bir değişkene nasıl atarız? Matlab'te bir matrisin belli bir elemanını nasıl cebirsel işlemlere sokarız? Matlab'te bir matrisin belli bir elemanını başka sayılarla nasıl işleme sokarız? Matlab'te bir matrisin belli bir elemanını nasıl değiştiririz? Matlab'te bir matrisin belli bir elemanını nasıl kullanıcıya girdiririz? 

Matlab içerisinde matrsilerle işlemler yaparken, bazen üretilmiş olan bir matrisin bir elemanını değiştirmek gerekir veya o matrisin içerisindeki spesifik bir elemanı, cebirsel işlemlere sokmamız gerekebilir. Bunun için o matrisin içerisindeki elemanları bir değişkene atayabilecek operatörleri kullanmaya ihtiyacımız vardır. Bunu yapabilmek için de aşağıdaki adımlar uygulanabilir.

Matlab'te Matrisin Belirli Elemanları Nasıl İndekslenir?

[Resim: Screenshot_1-17.png]

Matlab içerisinde örneğin m gibi bir matrisimiz olsun;

hemen altındaki x değişkeni; m matrisinin 1. satırının 3. sütuna ait elemanını indeksleyen koddur. Aynı şekilde 3. satırda bulunan kod dizini de m matrisinin 1'e 3 kısmındaki elemanı, boş eleman yapmaya yarar. Aynı şekilde 4. satırda bulunan y değişkenindeki işlem, m matrisinin 1'e 3'teki elemanını 3 ile çarpıp, y değişkenine atayan koddur. 

6. kod satırındaki kod: m matrisinin 2. satırındaki elemanları indeksleyen kod.
7. kod satırındaki kod: m matrisinin 1. sütunundaki elemanları indeksleyen kod.
8. kod satırındaki kod: m matrisinin 1. satırındaki elemanları ve 1. ve 3. sütunları arasındaki elemanları indeksleyen bir koddur. 
9. kod satırındaki kod: m matrisinin 2 ila 3. satırındaki elemanları ve 2. sütunundaki elemanları bir matris olarak indeksleyen elemandır. 
10. kod satırındaki kod ise 2 ile sonuncu satırdaki elemanlar ile 3. sütundaki elemanları bir matris olarak indeksleyen koddur.

Matlab'te bu tarz matris indeksleme kodlarıyla çok verimli şekilde matematiksel işlemler kodlayabilirsiniz.

Yorumlarınızı ve sorularınızı HIZLI CEVAP kısmında belirtmeyi unutmayın!

Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task