Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MAKİNETÜRK İletişim 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: Son zamanlarda aktvasyon maili üye olmak isteyenlere ulaşmakta zorlandığı tespit edilmiştir. Arka planda çalışmalar başlamıştır, sorun düzelecektir.
Duyuru2: Hesabını AKTİF edemeyen arkadaşlar " makineturkinfo@gmail.com " adresinden hesabını aktif edebilir.

Metal Enjeksiyon Kalıplarında Maçalar ve Özellikleri Nelerdir?

Konu

#1
Metal enjeksiyon maçaları nedir? Metal enjeksiyon maçaları nelerdir? Metal enjeksiyon maçaları neden kullanılır? Metal enjeksiyon maçalarının malzemesi nedir? Metal enjeksiyon maçalarının özellikleri nelerdir? Metal enjeksiyon maçalarının kullanım amaçları nelerdir? Metal enjeksiyon maçaları nasıl tasarlanır? Metal enjeksiyon maçaları nasıl kullanılır? Metal enjeksiyon maçalarının artıları nelerdir? Metal enjeksiyon maçalarının eksileri nelerdir? Metal enjeksiyon maçalarının avantajları nelerdir? Metal enjeksiyon maçalarının dezavantajları nelerdir? 


Metal enjeksiyon için kalıbın çalışması sırasında, maçalar ve dişi kalıplar mekaniksel ve ısısal gerilimlerin etkisi altında kalır. Bu gerilimlerin oluşumuna, sıcak metal alaşımın seri enjekte edilmesi sırasında meydana gelen aşındırıcı etkisi ve kalıbın çabuk açılma ve kapanması sebep olmaktadır. Yüksek sıcaklıkla alüminyum magnezyum ve bakır alaşımlarından parça üreten metal enjeksiyon kalıplarında gerilme çatlağı ve kemirme olayı görünür. Metal enjeksiyon kalıplarının ömrünü uzatmak için, maça ve dişi kalıplarda kullanılacak malzemelerin uygun takım çeliklerinden seçilmesi ve ısı işleminin iyi yapılması ger Üzerinde önemle durulan bu iki problemden birisi «Gerilme Çatlağı» diğeri ise metalin çelik yüzeyini aşındırmasıdır. Gerilme çatlağı maçalar ve dişi kalıpların yüzeyinde oluşan küçük çatlaklara denir. Bu çatlaklar maça ve dişi kalıpların iç ve dış sıcaklık farklarından meydana gelir. Dişi kalıbın ve maçanın dış yüzeylerinin sıcaklığı enjekte edilen metalin sıcaklığına yakındır, fakat iç kısımları bağıntılı olarak daha soğuktur. Yüzeyin eşit zaman aralıkları ile genleşmesi ve çekmesi iç kısımların ise durumunu muhafaza etmesi nedeniyle meydana gelen gerilimler, ince çizgi hâlindeki çatlakları meydana getirir. Aşındırma ise ergimiş alaşımın sıcaklık etkisi ile yüzeyde bir kemirme yapmasıdır. Bu olay genelde malzemenin dişi kalıba girişinde veya girişe yakın yerde, maça pimlerinde yahut alaşımın karşı yüze çarptığı yerlerde meydana gelir. ekir.

[Resim: Screenshot_7-6.png]

Maça (erkek) kısımlar iş parçaları üstündeki delik, oluk ve iç girintileri yapmak için kullanılır. Maçalar ve maça pimlerinin sertleştirilmiş ve iş parçası ç ıkarılırken yapışmasını ve çizmeyi önlemesi için parlatılmış olması gerekir. Kalıbın sabit veya itici kısmındaki gerek maçanın gerekse dişi kalıbın yeri çoğu zaman iş parçasının durumuna göre tayin edilir. Metal enjeksiyon kalıpları, iş parçası iticisi bulunan tarafta kalacak şekilde tasarlanmalıdır.  Bazı maçaların esas amacı, parçanın cidar kalınlıklarını eşit yapmak ve metal tasarrufunu sağlamaktır. Bu çeşit maçalara ekseriyetle «Metal Muhafızı» denir. Maçalar değişik biçimlerde yapılır ve kalıbın iki yarısına da konur. Sabit veya hareketsiz maçaların eksenleri presin hareketine paralel olmalıdır. Böylece iş parçası, itici ünitesi vasıtası ile çıkarılabilir. Ergimiş alaşımın çekmesi nedeniyle maçaya yapışma eğilimi vardır. Bu nedenle sabit maçalar, genelde kalıbın itici bulunan parçasında olması gerekir. Böylelikle parça, maçadan itici pimler yardımıyla çıkarılır. Kalıbın bir açı altında açılması istenirse hareketli maçalar açılı pimlerle hareket eden kızaklara yerleştirilir ve hidrolik silindirler yahut kremayer ve dişli yardımıyla çalışırlar. İş parçasının kolayca çıkması için maçalara koniklik verilmesi gereklidir. Maçalar sıcaklığa dayanıklı AISI H-13 tipi takım çeliğinden yapılırlar. Maçalar, ayrıca çinko alaşımlarının soğuduğu zaman yaklaşık 0.15 mm kadar çekmesiyle meydana gelen büyük gerilimlere karşı da dayanıklı olmalıdır. 

Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da