Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

Metallerde Yüzey Sertleştirme(Sementasyon) Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Konu

#1
Metallere uygulanan yüzey sertleştirme(sementasyon) işlemi nedir? Metallere uygulanan yüzey sertleştirme(sementasyon) işlemi ne işe yarar? Metallere uygulanan yüzey sertleştirme(sementasyon) işleminin amacı nedir? Metallere uygulanan yüzey sertleştirme(sementasyon) işlemi nasıl uygulanır? Metallere uygulanan yüzey sertleştirme(sementasyon) işleminin artıları nelerdir? Metallere uygulanan yüzey sertleştirme(sementasyon) işleminin eksileri nelerdir? Metallere uygulanan yüzey sertleştirme(sementasyon) işlemi nasıl uygulanır? Metallere uygulanan yüzey sertleştirme(sementasyon) işlemi türleri nelerdir? 

Yüzey Sertleştirme İşlemleri 

Birçok makine parçası, bir hareket iletir veya birtakım hareketli parçalar taşır. Yüzey sertleştirmede işin yalnızca dış yüzeyi sertleşir, iç kısmı yani özü olduğu gibi kalır.  Bu parçalar, hareket ve güç iletirken darbe, vuruntu, sarsıntı ve aşınma gibi bir takın kuvvetlerin etkisinde kalır. Makine parçalarının çalışırken darbelerden, vuruntulardan ve aşınmalardan zarar görmemeleri için çalışmakta olan kısımlarının yüzeyleri ince bir tabaka biçiminde sertleştirilir, iç kısımları ise olduğu gibi kalır. Bu işleme yüzey sertleştirme denir.

Sıvı Sementasyon 

Sıvı sementasyon işleminde, çelik yüzeyine karbon verici olarak sodyum siyanür (NaCN), potasyum siyanür (KCN) ve kalsiyum siyanür (CaCN2) bileşikleri (tuzları) kullanılır. Sıvı sementasyon yöntemi ile yüzeyine karbon emdirilen parçalar ya sementasyon kalıbından çıkarılınca ya da sonradan yeniden tavlanarak sertleştirilir.  İşlem, sıvı tuzun 800 0C-9000C sıcaklıklarda çelik yüzeyine karbon ve azotu vermesiyle meydana geldiğinden, sıvı sementasyon termokimyasal bir olaydır. 

Gaz Sementasyon 

Gazla yapılan sementasyon uzun zaman alır, fakat malzeme üstünde karbon atomu emmiş olan tabaka çok ince olur. Bu yüzden gaz sementasyonu genelde cıvata, vida, pim, perno, vb. Küçük parçalara uygulanır.  Bu sementasyon sisteminde, karbon verici olarak metan, asetilen, hava gazı ve etan gazları kullanılmakla beraber daha çok propan gazı kullanılır. 

Gaz sementasyonu yapılacak olan iş parçaları, sızdırmazlığı iyi olan bir fırında 800 0C-9000C sıcaklıkta tavlandıktan sonra frının içerisine basınçlı propan gazı verilir. İşin yüzeyi yeterince karbon alınca gaz kesilir ve parça suda sertleştirilir.

Katı Sementasyon 

Bu yöntemle iş parçasının yüzeyinde 0,5–5 mm kalınlığında bir tabaka sertleşecek kadar karbon almış olur.  Katı sementasyon içerisinde % 0,1-%0,2 oranında karbon bulunan çeliklere uygulanır. Bu tür çeliklerden yapılan iş parçalarının yüzeylerine katı sementasyon maddelerinden (kok, meşe kömürü vb.) %0,75-%1 oranında karbon emdirilir. 

Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
Son Düzenleme: 04-28-2020, 08:51 AM, Düzenleyen: ugurbey.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task