Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

Metalurjide Kullanılan Yüksek Fırın Nedir? Ne İşe Yarar?

Konu

#1
Metalurji işlemlerinde kullanılan yüksek fırın nedir? Metalurji işlemlerinde kullanılan yüksek fırın nasıl kullanılır? Metalurji işlemlerinde kullanılan yüksek fırın nerelerde bulunur? Metalurji işlemlerinde kullanılan yüksek fırın ne işe yarar? Metalurji işlemlerinde kullanılan yüksek fırın nasıl çalışır? Metalurji işlemlerinde kullanılan yüksek fırının kısımları nelerdir? Metalurji işlemlerinde kullanılan yüksek fırının içinde ne bulunur? Metalurji işlemlerinde kullanılan yüksek fırını kim kullanır? Metalurji işlemlerinde kullanılan yüksek fırının artıları nelerdir? Metalurji işlemlerinde kullanılan yüksek fırının eksileri nelerdir? Metalurji işlemlerinde kullanılan yüksek fırının avantajları nelerdir? Metalurji işlemlerinde kullanılan yüksek fırının dezavantajları nelerdir? 

[Resim: Screenshot_5-20.png]

Sıvı ham demir üretiminde en fazla kullanılan, üstten şarj edilen ve alttan boşaltılan demir filizlerinden ham demir elde etmeye yarayan dikey fırına „YÜKSEK FIRIN‟ denir. 

Ayşe ve Zübeyde adında iki adet Ereğli Demir Çelik Fabrikası‟nda, Fatma, Zeynep ve Ülkü adında üç adet Karabük Demir Çelik Fabrikası‟nda, Cemile, Ayfer ve Gönül adında üç adet İskenderun Demir Çelik Fabrikası‟nda olmak üzere Türkiye‟de toplam 8 adet yüksek fırın bulunmaktadır. 

Boğaz 

[Resim: Screenshot_8-20.png]

Boğaz, fırına şarj edilen malzemelerin öncelikle beklediği ve nemini attığı yerdir. Aynı zamanda kirli yüksek fırın gazı, boğaz bölgesinin üst kısmında toplanarak gaz temizleme tesislerine gönderilir.

Tuğla örgü üzerine ise tuğlaları koruması için dolgu malzemesi ve dökme demirden zırhlar yerleştirilmiştir.  Gövdenin üst sınır ile külahlar arasında kalan kısmıdır. Normal yapının devamı olarak imal edilmiş olup dışlı çelik konstrüksiyon içi ise yüksek alüminalı tuğla ile örülmüştür. Fırın iç kısmının tuğla örgüsü bu kısımda bitmektedir. 

Taban 

[Resim: Screenshot_6-21.png]

Fırının tüm ağırlığını üstünde taşıyan temel kısmıdır. Dolgu malzemesi üzerine grafit tuğla ve son olarak da 4-5 sıra yüksek ısıya dayanıklı karbon blok tuğlası yerleştirilir. Genel olarak fırın inşa edilirken gerekli hafriyattan sonra demir destekli bir beton atılır. Bu beton üzerine ısıya dayanıklı ikinci bir beton atılır. Bu kısımdan sonra bir dolgu malzemesi ve malzeme içerisinde kalacak şekilde soğutma sistemi yerleştirilir.  

Hazne 

[Resim: Screenshot_7-19.png]

Hazne bölgesi üst hizasında hava simidi bulunur. Hava simidinin dışı çelik konstrüksiyondan, içi ise ateş tuğlası ile örülmüş olup fırını çepeçevre sarar. Hava kuşağı ile tüyer arasındaki bağlantı deveboynu adı verilen dirseklerle sağlanır.

Yine maden alma deliğinin 30-35 cm üstünde, fırın duvarı içine yerleştirilmiş sayısı fırın ebatlarına göre değişen tüyerler (sıcak hava üfleyicisi) bulunmaktadır.  Tabandan hemen sonra başlayan ve sıvı madenin depolandığı yerdir. Dışı çelik konstrüksiyondan yapılmış olup içi yüksek alüminalı tuğla ile örülmüştür. En altında maden alma deliği ve onun 15-20 cm yüksekliğinde cüruf alma deliği bulunur. 

Külahlar Bölgesi 

Fırınınn yüksek kısmı olup şarj malzemelerinin şarj edildiği yerdir. Bu bölgede, skip arabası boşaltma tertibatı, şarj hunisi(şarj malzemelerinin dağılmadan külahlara doldurulmasını sağlar), distribitör (Külahlara yüklenen ve tek noktada toplanan şarj malzemelerinin düzenli dağılmasını sağlar.), küçük ve büyük külahlar, gaz toplama boruları (Kirli fırın gazının toplandığı borulardır.) bulunur. 

Gövde 

Termokulplar, fırın sıcaklığının ölçülmesinde, kama soğutucular ise fırın duvarlarını soğutma yapmak için kullanılan soğutma suyunun dolaştırılmasında kullanılır.  Gövde, redüksiyon, karbon alma ve ergime olaylarının gerçekleştiği kısımdır. Ayrıca bu bölgede fırın duvarına gömülü olarak termokulp ve kama soğutucular yerleştirilir. 

Fırının tüyerin üst hizası ile boğaz arasında kalan kısmıdır. Dışı çelik konstrüksiyondan içi ise yüksek alüminalı tuğla ile imal edilmiştir. Aşağıdan yukarıya doğru belirli bir açıda daralır. 

Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task