Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

MİL nedir ? Ne İse Yarar? Özellikleri nelerdir?

L-N
0
469

Konu

#1
[Resim: cbn_taslama12_b.jpg]
Dingil, ya da aks yalnızca eğilme gerilmelerinin etkisinde kalan, burulma gerilmelerinin etkisinde olmayan yani herhangi bir güç aktarmayan destekleme elemanıdır. Burulmaya da zorlanan makine elemanlarına mil denir.

Mil Malzemeleri

Miller, mukavemetten değil, esasen tüm çelikler için sabit olan elastikiyet modülü tarafından temsil edilen sertlikten etkilenir. Bu nedenle sertlik sadece farklı malzeme seçilerek kontrol edilmez. Farklı tasarım ve geometrik şekilde malzeme seçimimizi kolaylaştırarak maliyetimizi düşürebilir. Yükleme gerilmelerine direnmek için gerekli olan mukavemet, malzemelerin seçimini ve bunların işlemlerini etkiler. Birçok mil, ANSI 1020-1050 çelikleri gibi düşük karbonlu, soğuk çekilmiş veya sıcak haddelenmiş çelikten üretilmiştir. Bu çelikler yüksek alaşımlı çelikler gibi ısıl işlem gerektirmez.
[Resim: akslar.jpg]

Çeliklerin yorulma direnci 
mukavemet artışı ile orta derecede azaltılır ve daha sonra mukavemet sınırı ve çentik hassasiyetinin olumsuz etkileri daha yüksek mukavemet gerektiren durumlarda kullanıldığında belli bir seviyeye düşer. Tasarım hesaplamaları yoluyla ilk kez ucuz, düşük veya orta karbonlu bir çelik mil kullanmak başlangıç için uygundur.

Mukavemet şartları daha yüksek durumlarda
Fazla mukavemet ortaya çıkıncaya kadar mil boyutlarının azaltılmasına imkân tanıyan daha yüksek mukavemetli bir malzeme denenmelidir. Malzemenin maliyeti ve işlenmesi, daha küçük çaplı mil çaplarına ile karşılaştırılmalıdır. Uygun görüllürse, ısıl işlem için uygun ve elverişli alaşımlı çelikleri olan  ANSI 1340-50, 3140-50, 4140, 4340, 5140 ve 8650 kullanılması Tercih edilebilir.

Çubuğun nominal çapı
Bileşenlerin montajını gerektirmeyen alanlarda işlenmemiş olarak bırakılabilir. Sıcak haddelenmiş çelik her yerde işlenmelidir. Çok fazla malzeme çıkarma gerektiren büyük miller için kalıntı gerilimler eğilmeye neden olabilir.

Koni prizma önemliyse 
Makine pürüzlendirmek, artık stresleri gidermek için ısıyla işlem yapmak ve gücü arttırmak, daha sonra makineyi son boyuta kadar bitirmek gerekli olabilir. Yaklaşan malzeme seçiminde, üretilecek miktar göze çarpan bir faktördür. Düşük üretim için, dönme olağan primer şekillendirme işlemidir. Ekonomik bir bakış açısı, en az materyalin alınmasını gerektirebilir. Yüksek üretim hacimden tasarruf sağlayan şekillendirme yöntemine (sıcak veya soğuk şekillendirme, dökme) izin verebilir ve şafttaki minimum malzeme bir tasarım hedefi olabilir.Üretim miktarı yüksekse ve dişliler mil ile entegre olarak dökülene kadar dökme demir belirtilebilir. 

Milin yerel özellikleri
[*]soğuk haddelenmesi
[*]soğuk şekillendirme
[*]fileto özelliklerinin haddelenmesi
[*]soğutma ortamı
[*]çalkalama ve temperleme rejimi dahil olmak üzere ısıl işlemlere bağlı olarak değişir
[*]Paslanmaz çelik bazı ortamlar için uygun olabilir.
Son Düzenleme: 06-08-2019, 05:59 PM, Düzenleyen: kurnaz.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task