Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MAKİNETÜRK İletişim 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: Son zamanlarda aktvasyon maili üye olmak isteyenlere ulaşmakta zorlandığı tespit edilmiştir. Arka planda çalışmalar başlamıştır, sorun düzelecektir.
Duyuru2: Hesabını AKTİF edemeyen arkadaşlar " makineturkinfo@gmail.com " adresinden hesabını aktif edebilir.

Nanobilim Açısından Karbonun Önemi

Konu

#1
Nanobilim açısından karbonun önemi nasıldır? Karbon nanoteknolojide ne kadar kullanılmaktadır? Nanoteknolojide karbonun kullanımı ne seviyededir? Nanoteknolojide karbon hangi uygulamalarda kullanılmaktadır? Nanoteknolojide karbonun kullanılma amacı nedir?

Karbon: Metallerden ve ametallerin birçoğundan farklı olarak, karbonda bağ oluşumu, kovalent (ortak olarak) niteliktedir. Bunun nedenlerinden biri, karbonun atom sayısının küçük olması, bu sebeple de, atom çekirdeğine yakın olan değerlik elektronlarını çok sıkı tutmasıdır. Karbonun bu özelliklerinden dolayı doğada tek olması, karbonu rakipsiz yapmakta ve belki de dünyada hayatın karbon esaslı olması bu nedenden ötürü olmaktadır. Karbon atomlarından oluşan malzemelerin karbon atomlarının bağlanma geometrilerine göre oldukça farklı fiziksel ve kimyasal özellikler göstermektedirler. Yaşamın dayandığı temel işlevleri yerine getirmek için yeterli çeşitlilikte ve karmaşıklıkta düzenlemeler oluşturarak başka elementlerle birleşme becerisi, sadece karbonda vardır. Karbon atomunun böyle bir özelliğe sahip olmasının nedeni yapısında altı tane elektronunun olmasıdır. Serbest karbon atomunun 1s kabuğunda iki elektron, 2s ve 2p kabuklarındaysa bağ oluşturmaya hazır dört değerlik elektronu bulunur. 

Tarihin başından sonuna kadar insanlar gereksinimleri doğrultusunda gelişmeler yapmıştır. Ancak zamanla çevresine baktığı zaman, kendi vücuduna baktığında, doğal şekilde var olan sistemlerin, malzemelerin ne kadar mükemmel olduklarını keşfetmesi uzun zaman almamıştır. Doğallıktaki bu güzellikleri gereksinimleri doğrultusunda irdeleme normal bir içgüdü olmuştur. Nitekim özellikle son birkaç yüzyılda teknolojilerde yaşanan inanılmaz ilerlemeler malzemeyle olan ilişkileri de iyice ileri safhalara taşıdı. Günümüzün son teknolojisi nanoteknoloji sayesinde, malzemeyle iyiden iyiye iç içe girdik. 

Özellikle doğal yapı ve sistemleri nicelerken karşımıza karbonun çıkması çok olağan bir durumdur, çünkü bütün canlıların hayat temelleri karbona dayalıdır(Yapısında karbon içermeyen hiç bir canlı varlık yoktur).  Bileşiklerin %94'ü (4 milyondan çoğu) karbon içerir. Dolayısıyla nanobilim ve teknolojiler için de karbon elementinin değişik bir önemi ve yeri vardır. Organik maddelerdeki en yaygın ve vazgeçilmez element haliyle karbondur.

C60’ın keşfinden hemen sonra, 1991 senesinde yine deneysel olarak ilk kez karbon nanotüp yapılarının elde edilmesi bu alandaki deneysel ve kuramsal yapmış olduğu çalışmalar hızlandırdı. Çünkü bu alanda ilk keşfedilen element karbondur ve doğal malzemelerin birçoğunun içeriği de karbon esaslıdır. Nanoyapı olarak karşımıza ilk çıkan bu karbon nanoyapılar küçük ölçeklerde tasarımların yapılabileceğini somut olarak ortaya koymuş oldu. Daha sonraki incelemelerde farklı malzemelere de yönelmeler olsa da esas aştırma ve geliştirme alanları şimdilik karbon üzerinden ilerlemektedir. 

İlk olarak 1985 senesinde altmış tane karbon atomunun futbol topu biçiminde bir kafes yapısı halini alarak oluşturmuş olduğu C60 molekülünün, deneysel olarak ilk kez elde edilmesinin, nanobilimin kapısını iyice araladığını söyleyebiliriz. Nanoteknolojideki en büyük avantaj moleküler seviyelerde dizayn yapabilme heyecanıdır. Bu durum tarihlerdir DNA’larımızda işlerken, çok klasik karbonun allotropları olan elmas ile kömürün arasındaki tek farkın atom dizilişlerinden kaynaklandığını da biliyorduk. Ancak burdaki gizem nanoteknolojiyle aralanmaya çalışılmaktadır. 

Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Nanomalzemelerde Casimir Kuvveti
Son Düzenleme: 02-22-2020, 03:59 PM, Düzenleyen: UğurUygun.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task