Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

Nanoteknolojide Elektron Mikroskopları

Konu

#1
Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)nedir? Nanoteknolojide elektron mikroskobu nasıl kullanılır? Nanoteknolojide elektron mikroskobu işe yarar mı? Nanoteknolojide elektron mikroskobu ne işe yarar? Nanoteknolojide elektron mikroskobu nasıl üretilir? [/url]

Işık ile görüntü veren mikroskoplarda, bir cisimdeki detayları görmede kullanılan ışığın dalga boyunun sınırlayıcı etmen olduğunu, modern optiğin kurucularından Ernst Karl Abbe(1840 – 1905) tarafından öne sürüldü. Oysa daha aşağıda başka dünyaların olduğu düşüncesi çok sağlamdı ve ileride kanıtlanacaktı. İşte bu kanıt; ışık yerine elektron demetlerinin numune parçaya gönderilmesi sonucu görüntü elde etmeyle ortaya çıktı. Elektron gönderme işlemleri, saçılma teknikleri olarak bilinmektedir. Temel işleyiş mantığı ışık mikroskobuna benzeyen bu yeni mikroskoplarda, görünür ışıktan çok, daha küçük dalga boylu elektron ışınlarıyla görüntü elde edilecekti. 

Saçılma tekniklerinde elektron-malzeme çarpışması söz konusu olmasından dolayı bu çarpışmalar hakkında önce bazı fiziksel olaylardan bahsetmek yararlı olacaktır. Bir elektron demeti bir malzemeye ile çarpıştığı zaman; bazı radyasyon(ışınlar) ve elektronlar yayar. 

Bu yöntemde elektronlar veya fotonlar malzemeyle çarptırılarak malzeme hakkında görüntü elde edilir. Saçılma yöntemiyle kristal yapılı malzemelerin tabakaları arasındaki mesafe hassas bir biçimde ölçülür. Hassasiyet derecesi nanometrenin onda biri seviyelerindedir.  Görüntüleme işlemi elektronların veya fotonların(x-ışnları) saçılmalarıyla temin edilmektedir. İncelemelerde farklı saçılma teknikleri kullanılmaktadır. 

Benzer Konular:

[url=https://forum.makineturk.net/konu-nanoteknolojide-alan-radyasyon-basinci-nedir.html]Nanoteknolojide Alan Radyasyon Basıncı Nedir?


Nanomalzemelerde Kuvvetler

Nanomalzemelerde Yalıtkan Özellik


Nanoteknolojide İletkenlik
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task