Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MAKİNETÜRK İletişim 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: Son zamanlarda aktvasyon maili üye olmak isteyenlere ulaşmakta zorlandığı tespit edilmiştir. Arka planda çalışmalar başlamıştır, sorun düzelecektir.
Duyuru2: Hesabını AKTİF edemeyen arkadaşlar " makineturkinfo@gmail.com " adresinden hesabını aktif edebilir.

Nanoteknolojide İmalat(Nanoimalat)

Konu

#1
Nanoteknolojide imalat nedir? Nanoteknolojide imalat nasıldır? Nanoteknolojide imalat nasıl olur? Nanoteknolojide imalat nelerle yapılır? Nanoteknolojide imalat nelerle yapılır? Nanoteknolojide imalat hangi proseslerle yapılır? Nanoteknolojide imalatın amacı nedir? 

Bu gelişmelerle birlikte, paralel bir biçimde mikroskop teknolojilerindeki ilerlemeler de, artık küçük âlemleri gözlemleyip inceleme kolaylıklarını sağlamış oldu. Bu doğrultuda önce düşünce aşamasında tasarlanan ve bilgisayar ortamlarında simülasyonları gerçekleştirmiş olan, nanoaleme ait dizaynların gerçekten üretilebilmesi için nanoimalat teknikleri üstünde çalışmalara sebep oldu.

Nanomalzemelerin var olabileceği ilk önce düşünce safhasındaydı, 1959 senesinde Feynman’ın aşağıda daha çok yer var öngörüsü, bu çağın başlangıcı olurken, ortada henüz somut bir gelişme yoktu. En önemli gelişme olarak; 1984 senesinde R.E. Smalley ve arkadaşlarının grafit kristalini lazerle eritip buharlaştırırken bu sırada tesadüfen, C60 fullerenini bulmaları ve ardından da karbon nanotüplerin deney yoluyla elde edilmesi bir çığır oldu.  Ancak bu düşüncelerden yola çıkılarak yapılan inceleme ve incelemelerde gerçektende böyle bir dünyanın olduğu, hatta daha önceleri yapılan gen çalışmalarının da bu ölçeklerle ilgili olduğu saptandı. 

Yapılan çalışmalar neticesinde nanoüretimi esas olarak, iki ana yöntem biçiminde ifade edebiliriz;  

- Aşağıdan-Yukarıya doğru (bottom up) 

- Yukarıdan-Aşağıya doğru (top down) 

Bu ana yöntemlerin isimlerinden de anlaşılacağı gibi, yukarıdan-aşağıya yönteminde katı bir maddeden, onu yonta yonta yeni bir parça elde etmeye benzetilebilirken, aşağıdan-yukarıya üretimde ise parçaları birleştirerek büyük bir sistem yapmaya benzer. Bazı durumlarda da her iki yöntem birbirine karışabilmektedir ki, buna da hibrid üretim diyebiliriz. 

Genel olarak yukarıdan-aşağıya imalat külfetli ve zaman alıcıdır, ancak aşağıdan-yukarıya imalatta ise atom veya molekül düzeyinden başlayarak, nanoyapılara ulaşılır ve bu yolla imalat nispeten daha ekonomiktir.ü

Benzer Konular:

Karbon Nanoçubuklar


Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task