Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MAKİNETÜRK İletişim 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: Son zamanlarda aktvasyon maili üye olmak isteyenlere ulaşmakta zorlandığı tespit edilmiştir. Arka planda çalışmalar başlamıştır, sorun düzelecektir.
Duyuru2: Hesabını AKTİF edemeyen arkadaşlar " makineturkinfo@gmail.com " adresinden hesabını aktif edebilir.

Nanoteknolojide Karbon Nanotoplar

Konu

#1
Nanoteknolojide karbon nanotop nedir? Nanoteknolojide karbon nanotoplar nerelerde kullanılırlar? Nanoteknolojide karbon nanotoplar hangi malmeden üretilirler? Nanoteknolojide karbon nanotoplar nasıl üretilirler? Nanoteknolojide karbon nanotopların avantajları nelerdir? Nanoteknolojide karbon nanotopların dezavantajları nelerdir? Nanoteknolojide karbon nanotoplar hangi mühendislik uygulamalarında kullanılırlar?

Bu toplar, 20-130 kadar karbon atomu içeriyordu ve bu buharlaştırma esnasında oluşan topların, yaklaşık olarak %75 kadarını 60 atomlu toplar (C60), %23 kadarını da 70 atomlu toplar(C70) oluşturmaktaydı. Kalanı ise farklı atom sayılarındaki fullerenlerden oluşmaktadır.( C70, C76 ve C84 molekülleri gibi Fulleren de denilen karbon nanotoplar, birkaç karbon atomunun, aralarında bağ oluşturarak, top biçiminde kafes yapıları meydana getirmeleridir. 1984 senesinde R.E. Smalley ve arkadaşları, Grafit kristalini lazerle eritip buharlaştırırken, karbon atomlarının, topaklar halinde ve farklı büyüklüklerde top biçimli kafes yapılar oluşturduğunu farkettiler. )

[Resim: Screenshot_6-11.png]

Nanoteknolojik olarak fullerenlerin pek çok yerde kullanılacağı tahmin edilmektedir. Örneğin Mart 2008'de fullerenlerin içerisinde ağırlıklarının %sekiz'i kadar hidrojen depolayabilecekleri bulunmuştu, bu buluş hidrojenin yakıt olarak kullanılmasındaki en büyük sorunu teşkil eden hidrojeni depolama sorununa çözüm olacak gibi durmaktadır. Bunun yanında, fullerenlerin ısı direnci ve süperiletkenlik özellikleri üstünde de çok durulmaktadır.

Fullerenler bir karbon allotropu ailesidir. Şekilleri bir futbol topnun andırdığı için ve bir mimar olan Richard Buckminster Fullerin de mimari yapıları hep bu şekilde olduğu için ona atfen bu isim verildi. Küre yapılılara buckyball denir. Fullerenler bütünüyle karbon atomundan oluşur ve küre, ellipsoit veya tüp biçiminde olabilirler. 

Fullerenler içerisinde en yüksek mekanik dayanıma sahip olan C60 toplarıdır. Karbon nanotopların, en fazla üretilen ve yaygın şekilde kullanılan şekli, (C60) atomudur. Bundan elde edilen küre biçimindeki C60; 12 yüzlü simetri, 12 adet beşgen ve 20 adet altıgen yüzden oluşur. Bu topta atomlar birbirleriyle sp2 biçiminde bağlanmaktadırlar. Bu bağ, Grafit atomlarının yapmış olduğu bağ şekline benzemektedir. 

Karbon nanotoplar, genelde küre biçiminde bir kafes yapısına sahiptir. Bu ise karbon atomlarının, beşgen ve altıgen yüzeyler oluşturmalarından kaynaklanıyor. Tek duvarlı olabildikleri gibi, iç içe girmiş yapıda olanları ya da ikili gruplar (dimer) halinde bulunanları da mevcuttur.

Karbon nanotoplar, hem saf olarak, hem de katkılandırılmış olarak da elde edilebiliyorlar. İki yüzey arasında zıplayarak hareket edebilen topların, bu özelliğinden yararlanarak, nano transistörler ve hatta tek elektron transistörleri yapmak mümkün olmaktadır. Karbon toplar, yerleştirildikleri kristal yüzeylerinin, elektronik ve optik özelliklerini değiştiriyorlar. 

Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Nanobilim Açısından Karbonun Önemi

Atomik Kuvvet Mikroskobu (Atomic Force Microskope-AFM) Nedir?

Taramalı Elektron Mikroskobu(SEM) Nedir?
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da