Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MAKİNETÜRK İletişim 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: Son zamanlarda aktvasyon maili üye olmak isteyenlere ulaşmakta zorlandığı tespit edilmiştir. Arka planda çalışmalar başlamıştır, sorun düzelecektir.
Duyuru2: Hesabını AKTİF edemeyen arkadaşlar " makineturkinfo@gmail.com " adresinden hesabını aktif edebilir.

Niceliksel Ölçüler (Değişkenler) İçin Düzenlenen Kontrol Grafikleri

Konu

#1
Niceliksel ölçüler için düzenlenen kontrol grafiği nedir? Niceliksel ölçüler için düzenlenen kontrol grafiği ne anlama gelir? Niceliksel ölçüler için düzenlenen kontrol grafiği nasıl çizilir? Niceliksel ölçüler için düzenlenen kontrol grafiği önemli midir? Niceliksel ölçüler için düzenlenen kontrol grafiğinin anlamı nedir? Niceliksel ölçüler için düzenlenen kontrol grafiğinin üretim prosesine etkisi nedir? 

S1Her iki örneğinde ortalaması aynı olmasına karşın, sonra alınan örneğin dağılımı değişmiştir. Bu nedenle ürünlerin bir bölümü kontrol sınırlarının dışına taşmıştır. Eğer yalnızca X grafiği kullanılırsa bu değişkenlik fark edilmez ve kusurlu malların varlığı anlaşılmaz Daha geniş bir aralığa yayılmıştır. Yani sonra alınan örneğin standart sapması veya değişim aralığı önceki örneğinkinden daha büyüktür. 

[Resim: Screenshot_23.png]

Kalite özelliklerinin ölçülebildiği (ağırlık, uzunluk, mukavemet vs.) durumlarda kullanılır. Bu grafikler ile hem örnek ortalamalarının dağılımı hem de örneklere ait dağılma ölçülerinin dağılışı izlenir. Dağılma ölçüsü olarak standart sapma veya değişim aralığı kullanılır. 

Öte yandan değişkenlikte meydana gelen bir değişiklik ise X grafiğinde fark edilmezken R grafiğinde fark edilir. Bu sebeple bu iki grafiğin beraber kullanılması gerekir.  X grafiği S veya R grafiği ile beraber kullanılır. Çünkü ortalamada meydana gelen bir kayma R grafiğinde fark edilmezken X grafiğinde fark edilmektedir. 

Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Proses Değişkenliği Nedir?

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da