Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

Ölçme ve kontrol

Konu

#1
Ölçme ve kontrolün imalat için önemi nedir acaba fikirlerinizi ya da bilginizi paylaşır mısınız Teşekkürler
Cevapla
#2
(06-05-2020, 08:57 PM)injection Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)Ölçme ve kontrolün imalat için önemi nedir acaba fikirlerinizi ya da bilginizi paylaşır mısınız Teşekkürler

DOĞRU ÖLÇÜM, KESİN SONUÇ KALİBRASYON VE ÖNEMİ

Karar verme aşamalarında kullanılan (deney, muayene, tasarım, ar-ge, teşhis, tedavi,izleme vb) tüm cihazlar kalibre edilmelidir. Kalibrasyonlu cihaz kullanmak çalışmaların en doğru şekilde sonuçlanmasını sağlayacaktır.

Kalibrasyon Belirlenmiş koşullar altında ölçme cihazı veya ölçme sisteminin gösterdiği değerler ile bilinen değerler arasındaki ilişkidir.
Test ve ölçü aletlerinin belirlenmiş çevre şartlarında (sıcaklık, nem, titreşim vb), metrolojik özellikleri bilinen referans standartlarla (etalon) karşılaştırılması, gösterdiği değerin referans standarttan sapmasının tespit edilmesidir.
Deney veya kalibrasyon çalışmalarında özellikle akredite olmuş kuruluşlardan  alınan kalibrasyon hizmetinin önemi büyüktür. Çalışmalar esnasında kullanılan muayene ve ölçme cihazlarının yapılan çalışmalara doğrudan etkisi vardır.Bu sebeple kullanılan ekipmanların  gerçek değerinin bilinmesi ve hesaplamalara bu değerlerin katılması  kesin ve güvenilir sonuçlara ulaştırarak  elde edilen sonuçta hata payının en aza indirgenmesini  sağlayacaktır.
Karar verme aşamalarında kullanılan (deney, muayene, tasarım, ar-ge, teşhis, tedavi,izleme vb) tüm  cihazlar kalibre edilmelidir.
Kalibrasyonlu cihaz kullanmak  çalışmaların en doğru şekilde sonuçlanmasını sağlayacaktır.
Bu cihazlar özellikle karar verme aşamalarında ve kritik sonuçların hesaplarında kullanıldığından izlenebilirliği olan yani kalibrasyon sonuçlarına güvenilebilecek kuruluşlar tercih edilmelidir. Bunlarda uluslar arası geçerliliği olan akredite kuruluşlardır.
Kalibrasyon bir ayar yada hata düzeltme işlemi değildir, dolayısıyla kalibrasyonu yapılan cihaz hatası sıfır olan cihaz anlamına gelmez. Ancak kalibrasyonlu cihaz ile gerçekte hangi değerin okunduğu bilinir ve hesaplamalarda o değer kullanılarak hata payı azaltılabilir.
Bu da şu şekilde gerçekleşir.Akredite kuruluşa yaptırılan kalibrasyonlar sonucunda cihaza ait logolu bir kalibrasyon sertifikası sunulacaktır.Bu sertifikada cihazın olması gereken değeri ve gerçekte gösterdiği değer hesaplanarak sapma değeri belirlenir.Ölçüm belirsizliği değeri de sertifikada sunulmaktadır. Çalışmalarda kullanılacak bu sertifikalı cihazın değerleri sertifikadan okunarak kendi hesaplamalarınızda  kullanılıp güvenilir sonuçlar elde edilir.
Hangi durumlarda kalibrasyon yapılmalıdır?
Kalibrasyon sadece belirlenen periyotlarda yapılmaz. Aşağıdaki durumlar oluştuğunda da kalibrasyona ihtiyaç vardır. 
• Cihaz hiç kullanılmamış ise, yani yeni satın alınmışsa, 
• Cihaz arızalanmış veya mekanik bir darbe görmüşse, 
• Cihaz kullanma talimatlarına uygun kullanılmamışsa, 
• Cihazda fonksiyon arızaları meydana gelmiş ise, 
• Belirlenen periyotlarda bakımı yapılmamış ise, 
• Ayar mekanizmalarına müdahale edilmiş ise, 
• Cihazdan alınan sonuçlardan şüphe duyuluyor ise
Eğer imalatçı bu konuda bir zaman tayin etmemiş ise;
    Cihazın:
• Ölçme belirsizliğine, 
• Stabilitesine, 
• Kullanım amacı ve kullanım sıklığına, 
• Sapma sınırlarına, 
• Deneyimlere veya normlara göre karar verilir
Kalibrasyonsuz  kullanılan  cihaz operatörü yanlış yönlendirecek, doğru olmayan  sonuca ulaştırarak telafisi mümkün olmayan hatalar ortaya çıkacaktır. 
Kalibrasyonsuz cihaz kullanmak günlük hayattan örneklerle şu durumlara benzer :
doğru ölçmeyen bir tıbbi teşhis veya tedavi cihazı ile muayene olmak veya tedavi olmak,  yükseklik göstergesi hatalı çalışan bir uçakla seyahat etmek gibi.
Telafisi mümkün olmayan hatalara sebep olmamak ve çalışmalarınızda kesin sonuçlara ulaşmak için  kullandığınız tüm  (deney, muayene, tasarım, ar-ge, teşhis, tedavi,izleme vb) cihazlarınızı  izlenebilirliği olan akredite kuruluşlara kalibre ettirin …
Bu konuda hem üretici hemde akredite kalibrasyon Laboratuvarına sahip olmanın ayrıcalığı ile hizmet veren firmamız İLDAM CAM A.Ş’den  yardım ve hizmet alabilirsiniz.
Firmamız İldam Cam A.Ş 70 yılı aşkın tecrübesi ile İLDAM markası adı altında Ostim 58. Sokak numara 18 adresinde yerleşik olarak laboratuvar cam malzemeleri üretmekte ve hacimsel kalibrasyon çalışmalarını uzman personeli ve TÜRKAK güvencesiyle siz değerli iş ortaklarımıza hizmet vermektedir.
Firma imalat profilimiz
Genel Laboratuvar Cam malzemeleri
Hacimsel Laboratuvar Cam malzemeleri
Laboratuvar cihaz ek parçaları ve ekipmanları
Kromotogrofi kolonları huniler cam filtrelerdir.
İmalatlarımızda Almanya’dan ithal ettiğimiz  Schott Cam borularını kullanmaktayız.
Firmamız siz değerli iş ortaklarımıza daha kaliteli ve güvenilir hizmet verebilmek için 2009 yılında TÜRKAK tarafından akredite edilmiş olup Hacimsel laboratuvar malzemelerinizi akredite laboratuvarımızda uzman personelce kalibre ederek ;TÜRKAK logolu kalibrasyon sertifikası sunmaktadır.
 
Özge İĞREK  - KİMYAGER
İldam Cam A.Ş Kalite Güvence ve Akredite Laboratuvar Müdürü
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task