Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MAKİNETÜRK İletişim 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: Son zamanlarda aktvasyon maili üye olmak isteyenlere ulaşmakta zorlandığı tespit edilmiştir. Arka planda çalışmalar başlamıştır, sorun düzelecektir.
Duyuru2: Hesabını AKTİF edemeyen arkadaşlar " makineturkinfo@gmail.com " adresinden hesabını aktif edebilir.

Ölçü Sistemlerine Göre Vida Çeşitleri Nelerdir?

Konu

#1
Ölçü sistemlerine göre vidalar nasıl sınıflandırılır? Ölçü sistemlerine göre vidalar nelerdir? Ölçü sistemlerine göre vidalar neleri içerir? Ölçü sistemlerine göre vidalar sınıflandırılması nasıl yapılır? Whitworht viida nedir? Metrik vida nedir?

Bu sınıflandırmada yer Meydan ve tanıma uyan her vida, metrik (mm) sisteme Veyahut whitworth (inch) sisteme göre yapılabilir. ama beynelmilel (ISO), Avrupa (EN) ve Türk Standartları’nda (TSE) metrik sistem yaygın olarak kullanılmaktadır.   

- Whitworth vidalar: Boyutlandırılması inch (parmak) ölçü sistemine göre yapılan vida türüdür. Metrik vidalardaki ismim değeri adına, bu vidalarda 1” (25,4 mm) uzunluktaki diş sayısı temel alınmıştır. Inch sisteminin kullanıldığı ülkelerde hazırlanan standartlarda, whitworth vidanın anma çapına göre serileri, Ebat ve başka özellikleri belirlenmiştir. Ülkemizde de whitworth vidalar kullanılmaktadır. Inç (Whitworth) vida adımı 1” (25,4  mm'deki) vida diş sayısı şeklinde gösterilen üçgen vidadır. Diş bilgiler açısı 55° olup dişlerinin kesiti ikiz kıyı üçgen biçimindedir. Vida dişlerinin uçları ve dipleri, teorik üçgen yüksekliğinin 1/6 'si kadar kesilip yuvarlatıldığından boşluksuzdur. Vidanın elemanları adıma göre belirlenir.[Resim: Screenshot_18-2.png]

- Metrik vidalar: TS 61/1’de tanımlanan metrik vidalarda, vida elemanlarının boyutsal birimi mm’dir. İki diş arası adımla Anlatım edilir. Metrik dişli vidanın diş bilgiler açısı 60° olup dişlerinin kesiti partner kıyı üçgen biçimindeki vidalardır. Vidanın en Mühim elemanı olan ismim iki diş tepesi arasındaki mesafedir. Metrik vidalarda ismim, milimetre cinsinden belirtilir. Vidanın elemanları adıma göre hesaplanır ve metrik vidanın ölçüsü, diş üstü çapına göre verilir.

[Resim: Screenshot_17-2.png]

Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
Son Düzenleme: 02-15-2020, 09:24 AM, Düzenleyen: UğurUygun.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da