Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

Oryantasyon Açısı

Konu

#1
Merhaba arkadaşlar. Malzemele mikroyapıları ile ilgili araştırma yaparken "oryantasyon açısı" diye bir ifadeye rastladım. Araştırdım fakat ne demek olduğunu anlayamadım. Konu hakkında bilgisi olan yardımcı olabilir mi?
Cevapla
#3
(11-26-2020, 08:08 PM)Hasan AYTAÇ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)Anlatımda şekil ile ifade edilmiştir.  O şekli atarsan daha iyi olur.

Dinamik yeniden kristalleşme teorisinin çevirisini yaparken denk geldim. Kelimenin geçtiği paragrafın bir kısmı aşağıda. 


..Difüzyon süreci sırasında dislokasyonlar yeniden düzenlenir ve geniş açılı oryantasyon oluşturur. Bu nedenle, yüksek yoğunluklu dislokasyonlar, doğrudan alt taneciklerin ve hatta nano ölçekli tanelerin oluşumuna yol açan yeniden kristalleşmeyi uyarır ve bu da tane incelmesine neden olur.

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
Cevapla
#4
dislokasyon birikmesi sonrasında tekrar bir oluşum söz konusudur. Burada birikme sonrası birikmenin yerini bıraktığı tanelerden bahsediyor olabilir.
Cevapla
#5
Evet dislokasyonların tane sınırlarına yığılması sonucunda ana tane alt tanelere ayrılıyor. Peki orda geçen "geniş açılı oryantasyon" ifadesi ne anlama geliyor?
Cevapla
#6
Fark edilirse geniş açılı oryantasyon diyerek sayısal bir değerden bahsetmiyor. 5. Adımda henüz tanecikler tam oturmamış ve yeni yeni oluşmaya başlıyor. 5. Adımda oluşan taneleri betimlemek için söylendiğini düşünüyorum.
Cevapla
#7
Oryantasyon kelimesini biliriz tam o anlamda yanı son hale gelmeden önce oluşan yönlendirme veya uyum süreci için denilebilir.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task