Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

'OSB’LERİN ENERJİ MALİYETLERİ DÜŞÜRÜLMELİ'

Konu

#1
[Resim: Screenshot_1-53.png]

OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'a OSB’lerin taleplerini iletti, destek istedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Yönetim Kurulu Üyeleri ve Yüksek Koordinasyon Kurulu Üyelerinin katılımı ile yapılan Genişletilmiş Yönetim Kurulu Toplantısına katıldı. Toplantıda söz alan OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, OSB’lerin taleplerini Bakan Varank’a ileterek, destek istedi.

COVID-19 salgını dolayısı ile işletmelerin ve sanayi üretiminin zor bir dönemden geçtiğini, kapasite ve üretim kayıpları yaşandığını dile getiren OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, bu dönemde devletin işletmeleri daha fazla desteklemesinin üretimin ve çalışma yaşamının daha sağlıklı sürmesi için önemli olduğunu vurguladı. OSBÜK olarak bugüne dek OSB’ler adına talep ettikleri konuların pek çoğunun hayata geçtiğini aktaran Kütükcü, bu dönemde özellikle OSB’lerin enerji maliyetlerinin düşürülmesi gerektiğinin altını çizdi.

Başkan Kütükcü’den YEKDEM ve TEİAŞ İletim Bedeli talebi

Başkan Kütükcü, salgın dolayısı ile organize sanayi alanlarında düşen kapasitelere rağmen YEKDEM maliyeti ve TEİAŞ’a ödenen iletim bedeli sebebiyle elektrik faturalarında aynı oranda düşüşler yaşanmadığını ifade ederek, şunları söyledi: “OSB sanayicilerimizin üstünde YEKDEM ve TEİAŞ İletim Bedeli kaynaklı ciddi bir elektrik faturası yükü var. Elektrik tüketimi düşüyor ancak bu düşüşe paralel olarak faturalar aynı oranda düşmüyor. OSBÜK olarak YEKDEM maliyetlerinin, salgın süresince alınmamasını, bu mümkün olmuyorsa azaltılmasını ya da en azından 6 ay ertelenmesini talep ediyoruz.

Ayrıca TEİAŞ’a sözleşmede belirtilen güce ve tüketim miktarımıza göre bir İletim Bedeli ödüyoruz. Burada Sistem Kullanım anlaşmasındaki uygulamaya göre, 3 senede bir kez güç düşümü revizyonu talebinde bulunabiliyoruz. 3 yıl içinde fiili güç düşümü olsa bile, bunu güncelleyemiyoruz ve sözleşme gücü üstünden ödemeye devam etmekteyiz. Talebimiz, OSB’lerimize fiili çekiş gücü üstünden iletim faturası kesilmesi yönünde. OSB’lerimizden hem YEKDEM hem de TEİAŞ İletim Bedeli’nin yeniden düzenlenmesi ile alakalı yoğun talep alıyoruz.”

Bakan Varank’a OSB’lerin doğal gazla ilgili taleplerini de ileten Kütükcü, şöyle devam etti: “2020 yılı Doğal Gaz Alım Satım Sözleşmesinin hükümlerince mücbir sebep olarak kabul edilmesini, 2020 senesinde OSB’lere asgari alım taahhüdünün uygulanmamasını, doğal gaz tüketimlerinin gaz alım sözleşmesindeki miktar üstünden değil fiili sarfiyat üstünden alınmasını, faturaların da gecikme zammı uygulanmadan en az 3 ay ertelenmesini talep ediyoruz. Bu konu da BOTAŞ’a ve EPDK’ya müracaatımızı OSB’lerimiz adına yaptık, talebimizi ilettik.”

TÜDÖKSAD Konuyla İlgili Girişimlerini Sürdürüyor

Salgın nedeniyle sanayi üretiminin yavaşlamasıyla elektrik tüketiminin azalması neticesinde elektrik maliyetini oluşturan iki kalemden bir tanesi olan Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması (YEKDEM) bedeli, elektriğin piyasa takas fiyatının (PTF) üstünde gerçekleşmeye başladı. Destek mekanizması olarak kurgulanan bedelin, elektriğin esas tutarının üstünde gerçekleşmesi gibi anormal bir durum kuruluşların elektrik maliyetlerini artırıyor ve imalat sanayisinin üretiminin artmasına şiddetle ihtiyaç olan dönemde daha çok üretim yapanları adeta cezalandıran bir durum oluşturuyor.

Konuyla ilgili bilgi vermek ve en azından normalleşme sürecinde bu bedelin makul seviyelerde tutulacak şekilde düzenleme yapılarak elektrik maliyetlerinin bir nebze olsun hafifletilmesine yönelik talebimizi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, EPDK'ya, konu hakkında destek talebi yazımızı Hazine ve Maliye Bakanlığı ve İSO'ya gönderdik.

Cumhurbaşkanlığı’nın koordinasyonunda, Bakanlar Kurulu’nda ele alınmak üzere başlatılan Covid-19 Salgını ile Mücadele Kapsamında Normalleşme Süreci’ne ilişkin çalışma gündeminde yer alabilmesi amacı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile bilgi notunu paylaştık.. 

Yanı sıra, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak başkanlığında gerçekleşen Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi (FİKKO) video konferans toplantısında Başkan Rifat HİSARCIKLIOĞLU tarafından gündeme getirilmesi için bilgi TOBB'a bilgi notu gönderdik.

Kaynak: Tüdöksad
Son Düzenleme: 05-18-2020, 10:37 AM, Düzenleyen: ugurbey.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task