Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

Otomotiv Sektörü İnsan-Robot İşbirliği İle Geleceğe Hazır!

Konu

#1
[Resim: Screenshot_1-57.png]

Çeşitli türlerdeki ürün ve hizmetin üretimini ve dağıtımını izlemek için bütün dünyada kullanılan otomasyon sistemleri; verimlilik, enerji ve zaman tasarrufu, detaylı ölçüm ve raporlama gibi avantajlar sağlıyor. Olağanüstü kriz durumlarında insan kaynağına minimum ihtiyaçla üretimi devam ettirme kabiliyetiyle ülke ekonomilerindeki daralmayı da kısan sistemler, yaklaşık kırk senedir tüm endüstrileri etkisi altına alıyor. Japonya merkezli lider CNC, robot ve makine üreticisi FANUC, farklı özelliklere sahip robotları ve otomotiv üretim hatlarını iyileştirmeye yönelik opsiyonlarıyla fabrika teknolojilerinde köklü değişimler meydana getiriyor. Verimliliğin en kritik kıstaslardan biri olduğu çağımızda, robotlar ve CNC makinaları dünyadaki tüm endüstriler gibi otomotiv alanında de üretim verimliliğine büyük katkıda bulunarak rekabet alanında öne çıkmasını sağlıyor. Japon devi FANUC dünyanın dört bir yanındaki otomotiv endüstrisinde kullanılmak üzere 0.5kg’dan 2.300kg’a kadar kaldırma kapasitesine sahip geniş bir model aralığında, uygulamada farklı özelliklere sahip robotları ve otomotiv üretim hatlarını iyileştirmeye yönelik opsiyonlarıyla faaliyetlerini devam ettiriyor.

Fabrikalarda zaman ve enerji tasarrufu sağlamakta olan üst akıl: Robotlar

Kurulumu olabildiğince hızlı ve kolay hale getirmek için FANUC çözümleri geleceğe yönelik akıllı fabrikalarda kullanıma hazır tak-çalıştır teknolojilerini içeriyor. Kullanıma hazır bu teknolojiler sayesinde duruş süreleri etkin bir biçimde minimize edilirken, basit menüler kullanarak üreticilerin kendi çözümlerini oluşturmaları olanaklı hale geliyor.

Çağın en büyük gereksinimlerinden bir tanesi olan enerjinin verimli olarak kullanılması bağlamında tüm FANUC ürünleri maksimum enerji verimliliği göz önünde bulundurularak tasarlanıyor. Akıllı enerji tasarrufu özellikleri ve servo teknolojisiyle FANUC, mümkün olan maksimum verimi en düşük enerji tüketimi ile sağlamayı amaçlıyor. FANUC ürünleri; üretim miktarı, verimlilik ve hız dışında pek çok kıymetli etkeni bir arada bulunduracak şekilde, fabrika alanının en optimum şekilde kullanılabilmesi için geliştiriliyor.

Otomotiv piyasasında FANUC teknolojileri

Otomotiv piyasasında üretim hattının nerdeyse her aşamasında kullanılan robotlar, yüksek seviyede verim gerektiren, tekrar eden ve insan sağlığı için riskli olabilecek görevlerde de ideal görülüyor. Fabrikaların gereksinimleri doğrultusunda, yoğun olarak, punta kaynak, araç gövde komponent transferi, mastik, ark kaynak, araç ölçümü, boya gibi uygulamalar için otomotiv kaporta üretim hatlarında kullanılan robotlar üretiliyor. Yanı sıra görsel işleme ürünleri, kuvvet sensörü, yörünge hızlandırma opsiyonları, ZDT olarak isimlendirilen robotlar ve bağlı çevre ekipmanlarının haberleşebildiği, takip edilebildiği ve muhtemel sorunların oluşmadan fark edilmesinin sağlandığı IoT çözümleri de öncelikli üretilen akıllı teknolojiler arasında yer almakta.

FANUC; robotları dışında CNC, lazer, Power Motion, Robodrill, Roboshot, Robocut teknolojileriyle tek ortak platform üstünden aksiyon alarak ek ara yüz ve kablolama ihtiyacını en aza indirgiyor. Çözümler arasında çok yönlü montaj şekillerinin yanında küçük izdüşümlerine sahip hızlı ve ince punta robotları, kompakt işleme merkezleri ve tanımlanmış güvenlik bölgelerine göre robotun çalışma alanını kesin olarak belirlemeye olanak veren akıllı DCS (Dual Check Safety) yazılımı da bulunuyor. Öte yandan FANUC’un 900kg - 2.300kg taşıma kapasite aralığındaki dört robot modeliyle araç komplesi transferinde rol oynayan M-2000 robot serisi; alışılmış konveyörlere göre verimlilikleri, daha düşük bakım maliyetleri ve kolay kurulumlarıyla fark oluşturuluyor.

“İnsan-makine işbirliği üzerine kurulu yepyeni bir üretim modelinin içerisindeyiz”

Günümüz itibariyle FANUC’un Amerika, Asya ve Avrupa pazarında faaliyette bulunan otomotiv devlerinin üretim hatlarında faaliyette bulunan yüz binin üstünde kurulu robotu olduğunu belirten FANUC Türkiye Genel Müdürü Teoman Alper Yiğit, dünyanın ileri gelen saygın otomotiv üreticilerinin gün geçtikçe gelişen FANUC teknolojilerini kullandığını aktarıyor. IoT teknolojileri ile donatılacak olan gelecekte, otomotiv alanında bugünün çok daha üstünde bir verimlilik seviyesi oluşacağını dile getiren Yiğit, gelecek senelerde network üstünden birbirine bağlı hareket edebilen, karar ve planlama sunabilen daha ileri teknolojilerin kullanılacağı öngörüyor. FANUC olarak modüler fakat kesintisiz veri akışı sağladıklarını vurgulayan Alper Yiğit, sözlerine şöyle devam etti: “Yüksek enerji verimliliğine sahip, alan tasarrufunun maksimum seviyede gerçekleşeceği, insan-makine işbirliği üzerine kurulu yepyeni bir üretim modelinin içerisindeyiz ve gün geçtikçe köklü değişimlere yol açacak yeni modellerimizi geliştiriyoruz. Geleceğin dünyasında robotlar, tüm zorlu görevleri yerine getirerek insanların kıymetli vakitlerini daha hafif, daha vasıflı ya da zorlu görevlere ayırmalarına olanak tanıyacaktır.”

FANUC Hakkında:

FANUC, CNC kontrol sistemleri, robotlar, Robodrill(İşleme Merkezi), Robocut(Tel Erozyon), Roboshot(Plastik Enjeksiyon) ve Robonano(Hassas Torna) gibi üretim makinaları için fabrika otomasyonunda dünya lideridir. 1956'dan beri Yamanaka Gölü yakınındaki Fuji Dağı eteğinde 1,7 milyon metrekarelik bir alanı kapsayan fabrikasında FANUC, otomasyon endüstrisinde CNC kontrolör, robot ve makinaların geliştirilmesine önderlik etmiştir. Dünya çapındaki 264 FANUC iştiraki ve 7.000'den fazla çalışanı ile FANUC, müşterilerine satış, servis, teknik destek, Ar-Ge ve müşteri hizmetleri alanlarında yüksek nitelikli hizmetler vermektedir.


Kaynak: Makinestore
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task