Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

Otomotiv Sektörü Yeniden Marşa Basıyor!

Konu

#1
[Resim: Screenshot_12-16.png]

Koronavirüs salgını sebebiyle, mart ayı ortalarında alınan üretime ara verme kararıyla üretim durma noktasına gelirken, bazı markalar yaşanan süreci yakından takip ederek ve gerekli tedbirleri alarak fabrikaların kapılarını 20 Nisan'dan itibaren açmaya başlıyor.

Türk otomotiv üreticilerinin büyük kısmının gerekli tedbirleri alarak nisan ayında üretim faaliyetlerine tekrar başlayacağını duyurması, otomotiv sanayisinde çarkların yeniden dönmeye başlayacağına işaret etti.

Çin'de başlayan ve hızla dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs salgını, dünya çapında yüz binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olurken, virüsün etkileri gündelik hayatın beraberinde küresel ekonomide de kendini gösteriyor.

Çin'in ardından virüsün merkezlerinden olan Avrupa'da pek çok ülkede serbest dolaşım yasaklanırken, alınan katı tedbirler hayatın her alanına yansımaya başladı. Daha sonra salgının merkezi haline gelen ABD'de de durum giderek ciddiyetini artırıyor.

Küresel piyasalardaki dalgalanmaların artırdığı finansal rizikolar, tedarik zincirlerine ve ihracata yansıyan olumsuz etkiler ve salgınla mücadele tedbirlerinin iç talebe etkileri ülke ekonomilerini zor durumda bırakıyor. Özellikle otomotiv sektörü salgından en çok etkilenen sektörlerin başında geliyor.

Otokar, Türk Traktör ve MAN Türkiye'nin de nisan ayı içinde üretime başlayabileceği tahmin ediliyor.


Mayısın ilk haftası diğer markalar da üretime başlayabilir

Otomotiv piyasasında, bazı markalar ise fabrikaların kapılarını mayıs da açmayı planlıyor.

Tofaş ve Toyota yeniden üretime başlama süresini mayıs ayının ilk haftası olarak açıkladı. 

Tofaş Türk Otomobil Fabrikası AŞ, yurt dışından gerçekleşen tedarik ve teslimat süreçlerindeki aksamalar sebebiyle, daha önce 20 Nisan olarak duyurduğu üretime başlama tarihini 4 Mayıs'a uzattı.

Daha önce üretime başlama tarihini 27 Nisan olarak belirleyen Toyota da koronavirüs arasını 4 Mayıs'a kadar uzattı.

Salgının Türkiye'de de görülmesiyle tüm sektörler, azami hassasiyetle yürütülmesi bir sürece girerken, ekonominin ve ihracatın lokomotifi olan otomotiv piyasasında de salgına karşı bazı tedbirler alındı. Bu kapsamda otomotiv üreticilerinin tamamı faaliyetlerini bir süreliğine durdurma kararı aldı. 

Mercedes-Benz Türk, Honda, Hyundai Assan, Ford Otosan ve Karsan üretime başlıyor

Mart ayı ortalarında alınan bu kararla otomotiv üretimi durma noktasına geldi. Bazı şirketler yaşanan süreci yakın takip ederek ve gerekli tedbirleri alarak fabrikaların kapılarını açmaya başlarken, bazıları ise süreyi uzatıyor.

Kovid-19'un etkilerini azaltmaya yönelik alınan önlemler çerçevesinde, üretim faaliyetlerine 30 Mart tarihinden başlamak üzere 9 gün süreyle ara verildiğini duyuran Anadolu Isuzu, daha az çalışmakta olan ve alınan tedbirlerle 14 Nisan'da üretime yeniden başlandığını açıkladı.

Karsan


Karsan Otomotiv de 20 Nisan itibarıyla bazı üretim birimlerinde minimum çalışmakta olan sayısıyla ve resmi makamlarca tavsiye edilen tedbirlere uyularak üretime kısmi olarak başlanmasına karar verildiğini duyurdu.

Karsan Otomotiv tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yapılan yazılı açıklamada, "Bütün dünyayı etkisi altına alan salgınının etkilerini azaltmaya yönelik alınan önlemler çerçevesinde; firmamızın 26 Mart 2020 ve sekiz Nisan 2020 tarihli özel durum açıklamalarında ayrıntılı olarak duyurulduğu üzere, firmamızın tüm lokasyonlarındaki üretim ve faaliyetlerine 1 Nisan 2020-10 Nisan 2020 tarihleri arasında ara verilmiş ve sonrasında söz konusu verilen ara, sürece ilişkin rizikolarin sürmesi nedeniyle 20 Nisan 2020 tarihine kadar uzatılmıştı." ifadelerine yer verildi.

Merceses-Benz Türk, Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan bilgiler doğrultusunda, gerekli tüm tedbirleri alarak ve gelişmeleri yakından takip ederek, 20 Nisan'da Hoşdere Otobüs Fabrikası ve 24 Nisan'da da Aksaray Kamyon Fabrikası'nda faaliyetlerine tekrar başlayacak.

Honda Türkiye

Honda Türkiye ise gerekli tüm tedbirler alarak 20 Nisan’da Kocaeli Şekerpınar’daki fabrikasında faaliyetlerine tekrar başlayacağını duyurdu. Şirketten yapılan yazılı açıklamada, Kovid-19 salgınının etkisiyle fabrikadaki üretim operasyonlarını 23 Mart’ta geçici olarak askıya alan işletmenin, gerekli tüm tedbirler alarak 20 Nisan'da faaliyetlerine tekrar başlayacağı kaydedildi.

Honda Türkiye, 2 Nisan tarihinde yapmış olduğu duyuruyla üretim faaliyetlerine 6 Nisan'dan 13 Nisan'a kadar ara vermişti. Marka, daha sonraki açıklamasında ise salgın nedeniyle Şekerpınar'daki üretim faaliyetlerine verilen arayı biraz daha uzattığını duyurmuştu.

Ford Otosan


Ford Otosan ise üretime verilen arayı, Ford Avrupa'nın Kovid-19 salgınının yayılımına paralel olarak aldığı kararlar doğrultusunda sürdürme kararı aldı.

Şirketten yapılan yazılı açıklamada, Ford Otosan'ın planlarını Sağlık Bakanlığının açıkladığı ve Koç Topluluğu genelinde uygulanan tedbirler doğrultusunda güncellediği belirtilirken, üretim arasının mevcut şartlara göre 27 Nisan'a kadar devam edeceği bilgisi verildi.

Hyundai Assan

Hyundai Assan da çalışmakta olanlarının, ailelerinin ve tüm müşterilerinin sağlığına yönelik aldığı tedbirler kapsamında, 1 Nisan tarihi olarak planladıkları üretime ara vermeyi öne çekerek, 27 Mart-13 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirileceğini açıklamıştı.

Ancak firmadan yapılan son açıklamada, İzmit'teki fabrikasında üretim faaliyetlerinin 20 Nisan'da başlayacağı bildirildi.

Kaynak: Tüdöksad
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task