Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MAKİNETÜRK İletişim  MAKİNETÜRK İletişim
MAKİNETÜRK İletişim  MAKİNETÜRK İletişim

Pim Nedir? Pim Çeşitleri Nelerdir? Pres Makinelerinde Kullanımı Nasıldır?

Konu

#1
Pim nedir? Pim ne işe yarar? Pim pres makinelerinin neresinde bulunur? Pimler nerelerde kullanılır? Pim çeşitleri nelerdir? Pim standartları nelerdir? Pimler pres makinelerinde kullanılır mı? Pim malzemeleri nelerdir? Pim çeşitleri nerelerde kullanılır? Pimler pres makinelerinin nerelerinde bulunurlar? Pim pres makinesinde bulunur mu?

Pimler, Tanımı ve Çeşitleri 

Makine parçalarını sökülebilir bir biçimde ve aynı konumda birleştirilmeleri sağlamakta olan yay çeliklerinden yapılmış, silindirik veya konik şekilde üretilmiş makine elemanlarına pim denir. Birleştirme sırasında pimler yuvalarına yerleştirildikten sonra civataları sıkılmalıdır. 

Pim Çeşitleri 

- Silindirik Pimler: Pimler silidirik biçimde, yüzeyleri düzgün ve pürüzsüz olup belli toleranslara göre yapılırlar. Silindirik pimler A ve B olmak üzere iki tipte yapılır. 

[Resim: Screenshot_6-16.png]

Silindirik pimlerde pimin çapı (d), boyu (L) standart hale getirilmiş ve TSE 2337 numarada toplanmıştır. 
Örnek: Pim A 5x20 TSE 2337/1-9 Mn Pb 28 gibi. 


- Maşalı Pimler: Pimlerin ayrı bir türü olan maşalı pimler (çatal pimkupilya) somunların çözülmesini önlemede ve bazı makine parçalarının birleştirilmesinde kullanılmaktadır. Sanayide maşalı pimlere kupilya ya da çatal pim denir. 

[Resim: Screenshot_11-14.png]

Maşalı pim takılı somun bağlantısının kendiliğinden çözülmesi mümkün değildir. 


Örnek : Pim 5x20 TSE 2337/12 gibi. 

- Sıkma kovanları: Sıkma kovanları gergi pimine benzemektedir. Sıkma kovanları birleştirilecek makine parçalarındaki yuvalarına boşluksuz geçmelidir.[Resim: Screenshot_12-15.png]

- Vidalı Pimler: Bu tip pimlerin sökülüp takılmasında tornavida kullanılır. 

[Resim: Screenshot_7-15.png]

Örnek : Vidalı pim M3x10 TSE 1024/1 gibi. 

- Kertikli Pimler (Düz ve Başı Kertikli Pimler): Titreşimli çalışmakta olan makinelerin birleştirme yerlerinde zamanla gevşemeler olmaktadır. Bu geşemeyi engellemek için vidalı ya da başı kertikli pimler kullanılır. 

[Resim: Screenshot_8-15.png]

Örnek : Pim 5x50 TSE 2337/4 ya da pim 5x10TSE 2337/11 gibi. 

- Gergi Pimleri: Gergi pimleri boruya benzer tipte olup yay çeliğinden yapılır. Pim yuvasına girdiğinde, deliğin iç yüzeyine sürekli baskı yapar. Bundan dolayı gergi piminin kendiliğinden yuvasından ayrılması mümkün değildir. 


[Resim: Screenshot_9-16.png]

- Konik Pimler (Vidalı ve Boydan Boya Kertikli Konik Pimler): Konik pimler 1/50 koniklikte yapılır. Boydan boya konik pimin yuvasına takılması veya çıkarılması, pime uygun bir zımba ile yapılmalıdır. Vidalı konik pim, titreşimden dolayı gevşeme olmaması için takıldıktan sonra kontra somun ile sıkılmalıdır. 

[Resim: Screenshot_10-16.png]

Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Kabuk Kalıplama Yöntemi


Maça Üretiminde Fascold Yöntemi
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task