Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

Plastik Enjeksiyon Kalıp Elemanlarının Değme Yüzeyleri Nasıl Taşlanır?

Konu

#1
Plastik enjeksiyon kalıp elemanlarının değme yüzeyleri nasıl taşlanır? Plastik enjeksiyon kalıp elemanlarının değme yüzeyleri nasıl işlenir? Plastik enjeksiyon kalıp elemanlarının değme yüzeylerinin pürüzlülüğü nasıl olmalı? Plastik enjeksiyon kalıp elemanlarının değme yüzeylerinin taşlama işlemi nasıl yapılmalıdır? Plastik enjeksiyon kalıp elemanlarının değme yüzeyleri nasıl taşlanmalıdır? Plastik enjeksiyon kalıp elemanlarının değme yüzeyleri hangi başlık ile taşlanır? Plastik enjeksiyon kalıp elemanlarının değme yüzeyleri ne şekilde taşlanmalıdır? 

[Resim: Screenshot_4-23.png]

Kalıp plakalarının öpüşme yüzeylerinin taşlanmasında takip edilecek işlem basamakları aşağıda açıklanmıştır. 

Zımpara taşının salgısı ve keskinliği kontrol edilir, elmas bileme aparatı ile bilenir, gerekiyorsa dengeleme sehpasına alınarak dengelenmelidir. İş parçası tezgâhın tablasına dayama parçalarıyla desteklenerek bağlanır. Zımpara taşının kurs boyu, iş parçasının her iki ucundan 1,5 cm çıkacak şekilde ayarlanır. Kesme hızı ve talaş derinliği ayarlanır. Tezgâh tablası el ile hareket ettirilir, mıknatıslı tabla üzerine bağlanmış olan iş parçası zımpara taşının altına getirilir. Tezgâh çalıştırılır ve otomatik ilerleme koluna basılır. Dönen zımpara taşı, iş parçası yüzeyine yaklaşıncaya kadar indirilir. Soğutma sıvısı açılır. Zımpara taşı iş parçasına değinceye kadar yavaş indirilmeye devam edilirken tabla ileri geri hareket ettirilir. Böylece iş parçası yüzeyindeki en yüksek nokta saptanmış olur. Emin olmak için iş parçası zımpara taşının altından bütünüyle geçirilir. Zımpara taşı 0.04-0.05 mm daha indirilerek kaba taşlamaya başlanır. İlerleme yönü değişirken tabla, zımpara taşı genişliğinin 1/4’ü kadar enine ilerletilir. İş parçasının diğer geniş yüzeyi için de taşlama payı hesaba katılarak kaba taşlama işlemi yapılır. 0.01 mm talaş verilerek hassas taşlama yapılır. Hassas taşlama işlemi bittikten sonra taş iş parçasının dışındayken otomatik ilerleme kapatılır. Soğutma suyu kapatılır. Taşın dönmesi durdurulur. Mıknatıs kapatılarak iş parçası, tezgâhın tablasından sökülür. Tezgâhın tablası temizlenir. İş parçası ters çevrilir, hassas olarak taşlanmış olan yüzeyden tezgâhın tablasına dayama parçalarıyla desteklenerek bağlanır. Yukarıdaki maddelerdeki gibi işlem basamakları tekrarlanarak yüzey kaba olarak taşlanır.  İş parçasının ölçü kontrolü yapılır ince taşlama için gerekli talaş payı bırakılarak kaba taşlama işlemi yapılır. 0.01 mm talaş verilerek hassas taşlama yapılır istenilen ölçü sağlanır. Makine durdurularak iş parçası sökülür ve ölçü kontrolü yapılır.

Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task