Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

Plastik Enjeksiyon Kalıp Malzemesi Olan Sıcak İş Takım Çeliği Nedir?

Konu

#1
Plastik enjeksiyon kalıplarında kullanılan sıcak iş takım çeliği nedir? Plastik enjeksiyon kalıplarında kullanılan sıcak iş takım çeliği ne tür alaşımlar içerir? Plastik enjeksiyon kalıplarında kullanılan sıcak iş takım çeliğinin içeriği nedir? Plastik enjeksiyon kalıplarında kullanılan sıcak iş takım çeliği yüzde kaç karbon bulundurur? Plastik enjeksiyon kalıplarında kullanılan sıcak iş takım çeliğinin mekanik özellikleri nelerdir? Plastik enjeksiyon kalıplarında kullanılan sıcak iş takım çeliğinin malzeme özellikleri nelerdir? 

56Ni Cr Mo V 7; Parçalı pres kalıplan ekstrüzyon presleri için baskı çakılan, alt çakı taşıyıcıları, kovan ve benzeri takımlar, koruyucu gömlekler ve sıcak makas ağızlarında kullanılır. Yumuşatma 650700°C, sertliği 250 HB'dir. Meneviş dayanıklılığı iyi çekirdeğine doğru daha yüksek sertlik olan bir kalıp çeliğidir. Bütün dövme kalıplan için standart çeliktir. 

X40CrMoV51; Çok aşındırıcı plastik kalıplarının yapımında kullanılır. Yumuşatma 750-800°C sertliği 230 HB'dir. Yüksek sıcaklıkta iletkenliğini sertliğini ve aşınmaya dayanımını kaybetmeyen, tokluğu yüksek olan bir çeliktir. Sıcak iş çeliği olarak pek çok işlerde kullanılır. Hafif metallerin basınçlı dökümü ve ekstrüzyon preslerinde kalıp, piston yolluk, alt çakı, üst çakı, gömlek vb. Olarak kullanılabildiği gibi plastik enjeksiyon makinelerinde salyangoz, silindir ve gömlek olarak nitrasyon yapılarak kullanılır. 

X32CrMoV33; Bakır ve pirinç gibi gereçlerin ektrüzyon ile basılmasında, iç gömlek pres baskı mili ve çakısı, dövme işlerinde çekirdek, metal enjeksiyon dökümünde kalıp, piston ve yolluk olarak su soğutmalı sıcak makas bıçakla, sıcak yöntemle cıvata, somun vb. Parça takımları olarak kullanılır. Yumuşatma 750-800°C sertliği 230 HB'dir. Yüksek sıcaklıklarda sertliğini yitirmez, yüksek meneviş sıcaklığına dayanıklı iyi ısı iletkenliği ve çalışma sırasında suyla soğutmaya dayanan bir sıcak iş çeliğidir. 

P - 20 çeliğinin yaklaşık alaşımı şöyledir: Karbon % 0,30, magnezyum % 0,80, silisyum % 0,50 krom % 1,65 ve molibden % 0,40 dır. H -13 çeliğinin alaşımı ise sıcak iş çeliğine benzer.. Yaklaşık olarak karbon % 0,40, magnezyum % 0,40, silisyum % l, krom % 5, vanadyum % 0,50 den % l'e kadar ve molibden % l dir. 

Alüminyum ve bakır alaşımlarında kullanılan kalıplar için özel sıcak iş çelikleri geliştirilmiştir. Bu çelikler AISI normunda H -11, H -13, H - 21 gibi sınıflara ayrılmışlardır. Bütün çelikler alaşımlıdır. Yukarıda sözü edilen çelikler belirli uygulamalar için uygun alaşımlıdır.


Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task