Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MAKİNETÜRK İletişim 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: Son zamanlarda aktvasyon maili üye olmak isteyenlere ulaşmakta zorlandığı tespit edilmiştir. Arka planda çalışmalar başlamıştır, sorun düzelecektir.
Duyuru2: Hesabını AKTİF edemeyen arkadaşlar " makineturkinfo@gmail.com " adresinden hesabını aktif edebilir.

Plastik Enjeksiyonda Çekme Payı Hesabı

Konu

#1
Plastik enjeksiyonda çekme payı hesabı nedir? Plastik enjeksiyonda çekme payı hesabı nasıl yapılır? Plastik enjeksiyonda çekme payı hesabında hangi mazleme ne kadar kendini çeker? Plastik enjeksiyonda çekme payı hesabı hangi parametrelere göre yapılır? Plastik enjeksiyonda çekme payı hesabı formülleri nelerdir? Plastik enjeksiyonda çekme payı hesabı neden yapılır? 

Plastik malzeme ön ısıtmaya tabi tutulduğunda çekme payı miktarı azalır. Normal kalıplama sıcaklığında çekme payı miktarı değişmez. Kalıplama sıcaklığının ve basıncının çok fazla olması hâlinde çekme payı miktarındaki değişme artar. Farklı kesitlerdeki çekme payı miktarları birbirine eşit değildir ve kalıplama basıncı yönündeki çekme payı miktarı daha azdır. Plastik giriş kanalına dik olan kesitteki çekme payı miktarı, giriş kanalına paralel kesitteki çekme payı miktarından daha fazladır. 

Plastik malzeme içindeki kimyasal etkenler. Plastik malzemenin kalıplama ve katılaşma sıcaklığı arasındaki değişim oranı. Kalıplama süresince plastik malzemenin katılaşma hızı vb. 


Giriş tipi, girişlerin sayısı ve girişler arası mesafe 

[Resim: Screenshot_5-6.png]

Kalıplama basıncı artırıldığında kalıplama boşluğuna gönderilen plastik malzeme miktarı artar. Buna bağlı şekilde da parça boyutlarındaki çekme payı miktarı azalır.  Enjeksiyonla kalıplanmış plastik ürünlerin soğutulması sırasında oluşan çekmeye etki eden pek çok faktör bulunmaktadır. Bunlar: Enjeksiyon sıcaklığı. Enjeksiyon basıncı. Soğuma süresi. Katkı maddesi. Plastik ham maddenin cinsi. Plastiğin kristalleşme oranı. Kalıplanan parçanın biçimi. Kalıplanan parçanın et kalınlığı ve et kalınlığı değişimi. 

Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Plastik Enjeksiyonda Dağıtıcı Kanal Nedir?


Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da