Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MAKİNETÜRK İletişim 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: Son zamanlarda aktvasyon maili üye olmak isteyenlere ulaşmakta zorlandığı tespit edilmiştir. Arka planda çalışmalar başlamıştır, sorun düzelecektir.
Duyuru2: Hesabını AKTİF edemeyen arkadaşlar " makineturkinfo@gmail.com " adresinden hesabını aktif edebilir.

Plastik Enjeksiyonda Dağıtıcı Kanal Nedir?

Konu

#1
Plastik enjeksiyon işleminde dağıtıcı kanal nedir? Plastik enjeksiyon işleminde dağıtıcı kanal ne işe yarar? Plastik enjeksiyon işleminde dağıtıcı kanal nasıl tasarlanır? Plastik enjeksiyon işleminde dağıtıcı kanalın işlevi nedir? Plastik enjeksiyon işleminde dağıtıcı kanallar neden kullanılır? Plastik enjeksiyon işleminde dağıtıcı kanalın maksadı nedir? 

Yuvarlak kesitli dağıtıcı kanallar, keskin yüzeylerin olmamasından dolayı eriyik plastik malzemenin daha iyi akması ve kalıptan daha kolay çıkarılması sağlar fakat bu dağıtıcı kanal kesitinin her bir yarısının, hareketli ve sabit kalıplara ayrı ayrı işlenmesi zordur ve maliyeti artırır. Bu nedenden dolayı yuvarlak kesitli dağıtıcı kanal yerine, makul akma ve kalıptan kolay çıkarılma özelliğini taşıyor olan, tabanı eğimli trapez dağıtıcı kanallar kullanılır. 

[Resim: Screenshot_2-7.png]

Dağıtıcı kanallar, yolluk ve giriş kanalları arasındaki bağlantı kanallarıdır. Enjeksiyon, basınç kaybını en aza indirecek ve eriyik plastik malzeme akışına hız kazandıracak boyutlarda olmalıdır. Ancak, eriyik plastik malzemenin donmasına sebep olabilecek büyüklükte de olmamalıdır.  Dağıtıcı kanalların biçim ve boyutları, kalıp tasarımında düşünülmesi gerekli olan en önemli kısımlardan biridir. 

Dağıtıcı kanallar kalıp yarımlarından birine açılır fakat bunun yetersiz olduğu zamanlarda her iki kalıp yarımına da dağıtıcı kanal açılabilir.

Trapez kesitli dağıtıcı kanallar, genelde kalıp yarımlarından birine açılır. Bu tip kanallar, yuvarlak kesitli dağıtıcı kanalların açılması mümkün olmayan kalıplara açılır. Diğer yarım yuvarlak ve dikdörtgen kesitli dağıtıcı kanallar tercih edilmezler ve kullanılmazlar.  En çok kullanılan dağıtıcı kanalların kalıp açılma çizgisi (hareketli kalıp ile sabit kalıp yarımlarının birleştiği nokta) üstündeki kesit görünüşü yuvarlak, yarım yuvarlak, trapez ve dikdörtgen şeklinde olanlarıdır. Yuvarlak kesitli dağıtıcı kanallar, basınç ve sıcaklık kaybını önleyen en iyi dağıtıcı kanallardır. 

Benzer Konular:

Yolluk Körüğü Nedir?

Enjeksiyon Dökümde Yolluk Dağıtıcı ve Giriş Kanalları

Enjeksiyon Dökümde Dişi ve Erkek Kalıplar

Plastik Enjeksiyon İşleminde Kalıp Elemanları
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task