Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

Plastik Malzemelerin Avantajları ve Dezavantajları

Konu

#1
Plastik Malzemelerin Avantajları

Polimerlerin çoğu metal, cam ve toprak malzemeye göre çok daha esnek, hafif ve dayanıklıdır.

Polimerlerin kökeni petrol olduğu için ahşap yerine polimer malzeme kullanımı, ormanların imhasını büyük ölçüde önlemiştir.
Metaller yerine polimer malzeme kullanımı motorlu araçların kütlelerini azaltarak yakıt tasarrufu sağlamıştır.

Polimer malzemeler tıpta ve dişçilikte protez imkanlarını çok geliştirmiş teşhis ve tedavide yeni kapılar açmıştır.
Polimerlerden çok düşük yoğunluklu köpük tipi ambalaj malzemeleri üretilmiştir.Bu sayede taşıma ve depolama alanlarına yenilikler gelmiştir.
Taşıt lastiği, conta, hortum, plastik torba gibi gereçlerin üretiminde polimerler rakipsizdir.
Isı ve elektrik yalıtkanı olarak polimerler büyük imkanlar sunmaktadır.

Plastik Malzemelerin Dezavantajları

Polimer malzemenin yoğunluğunun küçük olması, bazı kullanımlarda olumsuz bir özellik olarak karşımıza çıkar. Mesela tek seferlik yani tek kullanımlık çatal, kaşık, tabak ve diğer araç gereçler metal ve porselenin yerini tutmazlardır.
Her polimer zamanla bozulur.Kendini oluşturan monomere veya başka ürüne dönüşür. Bu, özellikle gıda ambalajlamada plastik kullanımından caydıran bir özelliktir. Örneğin cam şişelerde ambalajlanmış içecekler, plastik ambalajlı içeceklere göre daha fazla tercih edilir.
 Çoğu plastik ambalaj malzemelerinin turşu ve konserve gibi bir çok gıdaların paketlenmesinde kullanımı ciddi derecede endişe kaynağı oluşturabilir. Özellikle geri dönüşüm malzemesinden üretilmiş kaplar, ilk kullanımından kalan kirlilikler taşır. Ayrıca kalitesiz plastiklerin bozulup monomere ve başka zararlı maddelere dönüşmesi mümkündür. Bu yüzden plastikler özellikle gıda sektöründe pek fazla tercih edilmemektedir.
Tek kullanımlık plastik malzemeler ucuz fiyatlı olması nedeniyle çevreye atılması ciddi bir kirlilik sebebi oluşturabilir. Fakat bu kirliliği en aza indirmek için her türlü polimer malzemeyi çevreye atmayıp biriktirmek ve ısıl işlem ile başka bir ürüne dönüştürmek oldukça faydalı olacaktır. Bunun için bir geri dönüşüm süreci gerekmektedir.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task