Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MAKİNETÜRK İletişim 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: Son zamanlarda aktvasyon maili üye olmak isteyenlere ulaşmakta zorlandığı tespit edilmiştir. Arka planda çalışmalar başlamıştır, sorun düzelecektir.
Duyuru2: Hesabını AKTİF edemeyen arkadaşlar " makineturkinfo@gmail.com " adresinden hesabını aktif edebilir.

Plastik Vakum Kalıbı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Konu

#1
Plastik vakum kalıbı nedir? Plastik vakum kalıbının özellikleri nelerdir? Plastik vakum kalıplarında ne üretilir? Plastik vakum kalıplarında ne tür parçalar üretilir? Plastik vakum kalıplarında ne tür plastik malzemeler kullanılır? Plastik vakum kalıp tasarımı nasıl yapılır? Plastik vakum kalıplarının artıları nelerdir? Plastik vakum kalıplarının eksileri nelerdir? Plastik vakum kalıplarının avantajları nelerdir? Plastik vakum kalıplarının dezavantajları nelerdir? 

Eğer işlemde bir rehber baskı elemanı veya mekanik hareket mekanizmalarına yer verilmezse şekillendirilen malzeme sayısı, levha kalınlığı ve verilecek şekil sınırlı olacaktır. Bu nedenle işlem bir takım yardımcı elemanlarla gerçekleştirilmektedir. Basit vakumla şekillendirme prosesinde belli bir sıcaklığa kadar yumuşatılan ve bir kalıp üstünde sabit levha ile kalıp arasındaki hava vakum yoluyla dışarı alındığında yumuşatılmış levha kalıp üstündeki biçimi alır. 

[Resim: Screenshot_7-12.png]

Plastikleri işlemek için en son geliştirilmiş metotlardan birisidir. Az sayıdaki parçaların imalinde zaman, gereç ve kalıp masrafları bakımından bu metot pratiktir. Çok sayıda parçalar için seri imalata da uygundur.  Basit kalıp ve avadanlık kullanıldığından bu metot laboratuvar veya deneysel çalışmalar için çok elverişlidir. Konstrüksiyon değişikliklerini yapmak kolaydır.

Vakum şekillendirme yöntemiyle çok büyük boyutlarda plastik malzemeler işlenebilir. Birde işin üretim aşaması düşünüldüğünde üretilen üründe yapılan her çeşit estetik, ergonomik ve ekonomik değişiklik bire bir kalıplara uygulanıp zaman kaybı minimum düzeyde olacak şekilde üretime geçilmesi temin edilmektedir. Bu da bize zaman tasarrufunun yanında ticari bakımdan maddi bir kâr sağlamaktadır.  Kalıp tasarımı, enjeksiyon ve ekstrüzyon kalıplarına nazaran daha hesaplı ve çok daha kısa zamanda tasarlanmaktadır. 

Vakumla kalıplama genelde girintili ve çıkıntılı olup da diğer metotlarda kalıplanmayan parçaların üretilmesinde kullanılır. Vakum kalıplama yöntemiyle plastik levhalardan değişik kalıplarla arzu edilen form ve boyutlarda parçalar üretilmektedir. 
Üretilecek olan parçanın ana şekli bir tarafı açık, içi boş ve ince cidarlı biçimdedir. Bu yöntemle içi dolu ürünlerin üretimi yapılamaz. 

Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Plastik Vakum Kalıbı Nedir?
Son Düzenleme: 04-02-2020, 11:01 AM, Düzenleyen: UğurUygun.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da