Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

Pnömatik Nedir ? Pnömatik Kullanım Alanları nerelerdir?

O-P
0
893

Konu

#1
Pnömatik Nedir ?
Pnömatik yunan dilinde hava anlamına gelen ” pnom” kelimesinden türetilmiş bir kelimedir. Tabiatta bol miktarda bulunan havanın insanlar tarafından sıkıştırılarak kullanılması çok eski tarihlerde yapılmıştır. Basınçlı havanın üretilmesi ve kontrol edilerek kullanılması diğer sistemlere göre kolat ve ucuz olması endüstrinin her dalında pnömatik sistemlerin yaygınlaşmasını sağlamıştır. Havanın basınç kazandırılarak ve çeşitli kontrol sistemleri ile kontrol edilerek doğrusal, dairesel ve açısal hareket elde edilmesini sağlayan sistemlere pnömatik sistemler denir. Pnömatik sistemler bugün endüstrinin hemen her dalında kullanılır hale gelmiştir. Ayrıca pnömatik sistemlarin otomatik olarak çalıştırılması ve kontrol edilmesi üretim alanlarında sıkça kullanılması sağlamıştır. Ancak endüstriyel anlamda ilk ciddi pnömatik uygulamalar, 19. yüzyılın ortalarından itibaren basınçlı havanın el aletlerinde kullanılmasıyla başlamış ve pnömatik günümüze kadar pek çok farklı çalışma alanında kendine yer edinmiştir. Özellikle elektropnömatik sistemlerin yaygınlaşması sayesinde pnömatik, seri üretim uygulamalarında ve otomasyonlu üretimlerde ihtiyaç duyulan hatta tercih edilen sistemler arasına girmiştir.
[Resim: pnomatik_silindir.jpg]

Pnömatik Endüstrideki Yeri Ve Önemi

Endüstriyel sistemlerde pnömatiğin kullanılmadığı yer yok gibidir. Bir fabrika projesi hazırlanırken elektrik, ısıtma, soğutma, havalandırma gibi tesisatların ardı sıra basınçlı hava tesisatı da hazırlanmaktadır. Orta ve büyük ölçekli işletmelerin tamamında küçük işletmelerin ise bir kısmında pnömatik sistemler kullanılıyor. Elektrik enerjisi gibi pnömatik enerji de işletmelerin en önemli kaynaklarından biridir.

Pnömatik Kullanım Alanları
 • Otomasyon ve robotik uygulamalar
 • CNC makineler
 • Dolum ve ambalaj makineleri
 • Gıda sektörü
 • Temizlik işlemleri
 • İş makineleri ve motorlu araçlar
 • Montaj hatları
 • Tekstil sanayi
 • Boyama işlemleri
 • Enerji dönüşüm santralleri
 • Gemi ve denizcilik endüstrisi
 • Vakum uygulamaları (tutma ve taşıma işlevi)
[Resim: Hidrolik-Pnomatik-Sistemler-1.jpg]
Son Düzenleme: 06-10-2019, 01:59 PM, Düzenleyen: kurnaz.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task