Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MAKİNETÜRK İletişim 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: Son zamanlarda aktvasyon maili üye olmak isteyenlere ulaşmakta zorlandığı tespit edilmiştir. Arka planda çalışmalar başlamıştır, sorun düzelecektir.
Duyuru2: Hesabını AKTİF edemeyen arkadaşlar " makineturkinfo@gmail.com " adresinden hesabını aktif edebilir.

Poliamid Nedir?

Konu

#1
Poliamid nedir? Poliamid malzemesinin özellikleri nelerdir? Poliamid nasıl üretilir? Poliamid nasıl sentezlenir? Poliamid hangi sektörlerde kullanılır? Poliamidin mekanik özellikleri nelerdir? 

Yüksek molekül ağırlıklı naylon 6-6, hekzametilen diamin ve adipik asidin direk olarak kondensasyonu yerine, bu maddelerin vermiş olduğu tuzun (naylon tuzu) polimerizasyonuyla üretilir. Önemli bir tekstil lifi olan naylon 6-6, ilk piyasaya sürüldüğü 1938 senesinden bu tarafa özellikle bayan çoraplarının yapımında kullanılmaktadır. Naylon 6, kaprolaktamdan halka açılması polimerizasyonuyla üretilir. 

Poliamitler, naylon adı ile bilinen polimerlerdir. Diamin- dikarboksilikasit kondensasyonu, amino asit kondensasyonu, diamin-diasit klorür kondensasyonu ve siklik amitlerin (laktamlar) halka açılma polimerizasyonu naylonların sentezinde kullanılan yöntemlerdir. 

Ana zincir üstünde alifatik gruplar içermeyen aramitlerin sentezi, poliamitlerle ilgili önemli bir gelişme olmuştur. Bu tür poliamitler, aramitler olarak bilinir ve teraftaloil klörür ile p-fenilen diaminden 1985 senesinde sentezlenen Kevlar bu grubun önemli bir üyesidir. 

Kevlar Aramitler yüksek erime noktasına ve kristaliteye sahip, işlenmesi güç, çok az çözücüde çözünebilen, mekanik özellikleri iyi polimerlerdir.

Naylon 6 kaprolaktam Otomobil lastiklerinde kord bezi ve ince film halinde yaygın şekilde kullanılan naylon 6 tüketimi, tüm naylon türleri tüketiminin yar ısına yakındır. Naylon polimerleri, zincirler arası yoğun hidrojen bağları sebebiyle yüksek erime noktalarına sahip, sert polimerlerdir. Amit hidrojenleri, iri metoksimetil gruplarıyla yer değiştirilerek erime noktası düşmüş esnek poliamitlere dönüştürülebilirler. 

Ancak, bu polimerler lif üretimi için uygun değildirler. Amino asitlerin polimerizasyonu ile ç ıkış maddelerinin seçimine bağlı şekilde değişik naylonlar sentezlenebilir. Örneğin; glisinden naylon 2, amino bütirik asitten naylon 5, amino kaprik asitten naylon 10, aminoundekanoik asitten naylon 11 sentezlenir.  Çıkış maddesi olarak metil grupları içeren diamin ve diasitler kullanılarak fiziksel özellikleri farklı naylonlar elde etmek mümkündür. Örneğin; a-metil adipik asit ve hekzametilen diaminden ya da adipik asit ve 3-metil hekzametilen diaminden elde edilen polimerin erime noktası naylon 6-6 dan yaklaşık 80 °C düşüktür. 

Benzer Konular:

Alkit Reçineleri

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da