Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

Polimerlerde Kristalin Ve Yarı-Kristalin Yapılar

Konu

#1
Polimerler sanayi sektöründe bolca kullanılmaktadırlar. Bu açıdan baktığımız zaman polimerler ciddi bir pazara hükmetmektedirler. Polimerleri kimyasal ve bilimsel açıdan anlamak çok önemlidir. Polimerlerde kristalin yapı nedir? Polimerlerde yarı-kristalin yapı ne demektir?

- Yarı-kristalin yapı 

Erime noktası ütüleme sıcaklığından (yaklaşık 200 °C) düşük olan bir polimerden üretilecek liflerin ütülenebilir bir kurması yapımında kullanılması olanaksızdır.  Günlük hayatta değişik amaçlar için kullanılan polimerler kristalin ve amorf yapıları beraber içerirler. Ancak amorf ve kristalin kısımların birbirlerine oranı polimerden polimere değişebilir. Yarı-kristalin polimerler olarak tanımlanan bu tür polimerlerin sıcaklık-hacim davranışları F-E-G-A eğrisini izler, hem Tc hem de Te değerine sahiptirler. F-E arasında camsı karekterdeki örnek E-G bölgesinde kauçuğumsu, esnek davranış gösterir ve G noktasında erir. Aynı polimer türü için tam-kristalin yapının erime noktası (Te°), yarı- kristalin yapının erime noktasına (Te) göre biraz daha büyüktür. Yar ı- kristalin bir polimer örneği çok değişik uzunlukta polimer zincirleri ve kristal kusurları bulunan değişik boyutlarda kristaller içerebilir. Camsı geçiş sıcaklığı bulunduğumuz sıcaklıktan düşük olan bir polimerden sert biçimlenmiş malzemeler yapılamayacağı gibi, camsı geçiş sıcaklığı bulunduğumuz sıcaklıktan yüksek olan bir polimerden de poşetler gibi eğilip-bükülme özelliği aranan malzemeler yapılamaz. Bu özellikler erime noktasını düşürücü etki yapar ve yar ı-kristalin polimerlerin küçük moleküllü bileşikler gibi belli bir sıcaklıkta değil bir sıcaklık aralığında erimelerine neden olur. Deneysel yolla elde edilen Te ve Tg değerleri polimer örneğinin ısıl geçmişine yakından bağlıdır ve örneğin hazırlanış şekli ısıl geçiş değerlerini etkiler. Özgül hacim-sıcaklık eğrisinde erime noktasında bir sıçrama (birinci dereceden geçiş), camsı geçiş sıcaklığında ise bir kırılma (ikinci dereceden geçiş) gözlenir. Isıl geçiş değerleri polimerlerin kullanım yerlerini belirleme de önemlidir.


- Kristalin Yapı

Tam-kristalin polimerlerin sıcaklık-hacim ilişkisi H-G-A eğrisi gibidir ve sadece erime noktası (1-0°) gösterirler. Polimer zincirleri üç boyutlu bir kristalin yapı içinde belli düzende yer alırlar ve erime noktasına kadar bu zincirlerde belirgin bir hareketlilik gözlenmez. Erime noktasına ulaşıldığında küçük moleküllü kristallerde olduğu gibi, örnek akma becerisi kazanarak sıvı hale geçer. Erime noktası üstünde polimer örneği son derece viskos bir sıvı halindedir ve sıcaklık arttıkça viskozite düşerek daha akıcı hale geçer(B-A eğrisi). 

Genel olarak polimerlerde kristalin ve yarı kristalin yapılar bu şekilde açıklanabilir.

Benzer Konular: 

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Katılma Polimerizasyonu Nedir?
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task