Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MAKİNETÜRK İletişim 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: Son zamanlarda aktvasyon maili üye olmak isteyenlere ulaşmakta zorlandığı tespit edilmiştir. Arka planda çalışmalar başlamıştır, sorun düzelecektir.
Duyuru2: Hesabını AKTİF edemeyen arkadaşlar " makineturkinfo@gmail.com " adresinden hesabını aktif edebilir.

Polimerlerde Radikalik Katılma Polimerizasyonu Nedir?

Konu

#1
Polimerlerde radikalik katılma polimerizasyonu nedir? Polimerlerde radikalik katılma polimerizasyonu nasıl gerçekleşir? Polimerlerde radikalik katılma polimerizasyonuyla ne sentezlenir? Polimerlerde radikalik katılma polimerizasyonunun amacı nedir? Polimerlerde radikalik katılma polimerizasyonunun mekanizması nasıldır? 

Organik hidroperoksitlerden de (ROOH) radikalik başlatıcı olarak yararlanılabilir. Radikal oluşumu, kümil hidroperoksit örneğinde olduğu gibi oksijen-oksijen bağının kırılmasıyla gerçekleşir. Bu sebeple organik hidroperoksitlerin direk olarak radikalik zincir polimerizasyonunu başlatma hedefiyle kullanımları sınırlıdır. Kümiloksi ve hidroksil radikallerinin ikisi de polimerizasyonun başlamasında etkili olabilir. Ancak, hidroperoksitler radikal etkisine duyarlı oldukları için ortamdaki değişik radikalik türlerle ileri tepkimeler vererek, polimerizasyonu başlatma da yetersiz kalan radikaller oluşturabilirler. 

[Resim: Screenshot_7-1.png]

Radikalik katılma polimerizasyonunda büyümekte olan polimer zincirlerininin aktif uçları çiftleşmemiş elektron yani radikaldirler. Her yeni monomerin zincire katılması ile bu elektron yeniden zincir ucuna aktar ılır ve zincir büyümesini sürdürür. Bezzoil peroksit ve dikümil peroksit başlatıcıları için radikalik bozunma tepkimeleri aşağıda belirtilen gibi ilerler. UV ışınları kullanılarak başlatıcıların bozunma hızları önemli derecede arttırılabilir. Örneğin; 2,2'-azobisizobütironitrilin ultraviyole ışınları etkisiyle daha düşük sıcaklıklarda bile yeterli bir hızda bozunması sağlanır.  Bu sebeple radikalik katılma polimerizasyonunun başlatılabilmesi için monomer var ığında polimerizasyon sisteminde serbest radikal oluşturabilen bir etken kullanılmalıdır. Radikal oluşumu değişik yollarla sağlanabilir. Organik azo bileşikleri ve peroksitler yaygın şekilde kullanılan başlatıcılardır ve ısı etkisiyle kolayca radikal verecek şekilde parçalanırlar. 

Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Poliamid Nedir?
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da