Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MAKİNETÜRK İletişim 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: Son zamanlarda aktvasyon maili üye olmak isteyenlere ulaşmakta zorlandığı tespit edilmiştir. Arka planda çalışmalar başlamıştır, sorun düzelecektir.
Duyuru2: Hesabını AKTİF edemeyen arkadaşlar " makineturkinfo@gmail.com " adresinden hesabını aktif edebilir.

Polimerlerin Bozunması

Konu

#1
Polimerler makine sektöründe çok fazla kullanılan ve yararlanılan malzeme çeşididir. Polimer sentezlendikle gibi aynı zamanda da bozunurla. Polimerlerin geri dönüşüm prosesleri için bozunmaları şarttır. Peki polimerlerin bozunmaları nasıl gerçekleşir? Polimerler nasıl geri dönüştürülür? Polimerlerin bozunması nasıl olur? 

Isıl kararlılığının ölçüsü, polimer örneğinin vakumda ısıtılması sırasında ilk ağırlığının yarıya indiği sıcaklık bulunarak belirlenir. 
Benzer şekilde polistirenin 725 °C civarında ısıl bozunması %85 stiren monomeri verecek şekilde ilerler. Bozunma tepkimeleri polimerlerin kullan ım ömrünü kısalttığı için istenmez. Ancak, çoğu polimerin işlenmesi ve şekillendirilebilmesi için belli bir sıcaklığa kadar ısıtılmaları gerekir.Bu özellikten faydalanarak termoplastik kaplamalar, yüzeylere uygulandıktan sonra radyasyon etkisiyle çapraz bağlı yapılara dönüştürülebilirler. Bu sebeple, polimerilerin işlenme adımlarında bile az ya da çok bozunma gözlenebilir. Genelde polimerler rastgele zincir kırılması biçiminde bozunmaya uğrarlar. Çoğu organik polimer için inert ortamda ısıl bozunma sıcaklığı 250-300 °C civarındadır ve bu sıcaklıklarda kullanılabilecek polimer sayısı son derece sınırlıdır. Bir polimerin ısısal kararlılığı yapısı ile yakından ilişkilidir. Çoğu organik polimer 600 °C dolayına ısıtıldığı zaman bütünüyle gaz ürünler vererek artık madde bırakmaz. Poli(trivinil benzen) ve poli(viniliden florür) gibi yoğun çapraz bağ içeren veya ısıtma sırasında çapraz bağlı yapıya geçebilen polimerler de ise artık madde kaldığı gözlenir. Radyasyon da polimerlerin bozunmasına yol açar, ancak radyasyon etkisi daha çok çapraz bağ oluşumu yönündedir. 


[Resim: poll.png]

Polimer zincirleri ısı, radyasyon, oksijen, ozon etkisi veya hidroliz sonucu bozunabilirler. Benzer şekilde poli(vinil klorür) de HCI çıkararak poliasetilen yap ısına geçer. Bozunma, ana zincir üzerinden olabileceği gibi, yan gruplar üzerinden de gerçekle şebilir. Örneğin; poli(vinil asetat) yeteri kadar yüksek s ıcaklığa ısıtılırsa yan grupların yer aldığı tepkimeler sonucu asetik asit aç ığa çıkarken, geride poliasetilen yapısında bir polimer kalır.  

Benzer Konular: 

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

[u]Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)[/u]

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
Son Düzenleme: 01-25-2020, 06:00 PM, Düzenleyen: UğurUygun.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da